Zelenskiy, İsveç’te Kristersson’la görüştü: ‘NATO yolunda desteğimiz tam’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve eşi Olena Zelenska, bugün İsveç’e gittiklerini duyurdu. Sosyal medyadan açıklama yapan Zelenskiy, resmi ziyaret kapsamında Başbakan Ulf Kristersson ve İsveç Kralı Carl Gustaf ile görüşeceğini belirtti.

DHA’nın aktardığına göre, Zelenskiy, görüşmelerin gündemiyle ilgili olarak, “Öncelikli görevimiz, Ukraynalı savaşçıların yerde ve havada güçlendirilmesi, özellikle savunma sanayii alanında ikili işbirliğinin geliştirilmesi, Ukrayna’nın Avrupa entegrasyonu ve Avrupa-Atlantik sahasında ortak güvenliktir. NATO yolundaki İsveç’e desteğimiz tam. Birlikte tüm Baltık-Karadeniz-Azak bölgesinde güvenilir barışı garanti edeceğimize eminiz” dedi.

Olena Zelenska da açıklamasında Zelenskiy ile İsveç Krallığı ziyaretlerinin başladığını duyurarak, “Bu ülke, Ukrayna’nın yaklaşık 50 binini barındırıyor, Ukrayna’yı savaşında ve AB yolunda sistematik olarak destekliyor” ifadelerini kullandı.

‘CV-90’LARI UKRAYNA’DA DA ÜRETME NİYETİNDEYİZ’

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve İsveç Başbakanı Kristersson ardından Kristersson’un Harpsund’daki konutunda bir araya geldi. Zelenskiy, bu görüşmeye ilişkin olarak X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, “İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmelere başlıyoruz. Geniş bir gündemimiz var ama CV-90’lar (İsveç yapımı piyade savaş aracı) dahil savunma iş birliği en büyük önceliklerimizden” dedi.

“Savaşçılarımız halihazırda bunları savaş alanında çok güzel kullanıyor” ifadelerini kullanan Zelenkiy, “Bunları Ukrayna’da da üretme niyetindeyiz” açıklamasını yaptı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx