Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun açıkladı. En düşük emekli maaşı kaç lira olacak?

2024’e çok az bir zaman kala tüm emekliler yeni emekli maaşlarına odaklandı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamasına göre, memur emeklileri için yılbaşında yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış bekleniyor. Bu durumda, memur ve memur emeklilerinin maaşlarının güncel olarak yüzde 47 artırılacağı, kök maaşların dikkate alındığında ise yüzde 50’lik bir zamla 10 bin TL maaş sınırının aşılacağı belirtildi.

SGK uzmanı Özgür Erdursun, enflasyon oranının üzerinde yüzde 3’lük bir artışla memur ve memur emeklilerine yüzde 47 zam yapılacağını ifade etti. SSK ve Bağkur emeklilerine ise yüzde 38 oranında zam yapılacağı açıklandı.

Erdursun, geçen yılın farkı üzerine ek bir miktar ödeneceğini belirterek, bu yıl yüzde 15’ten 6’sının düşülmesiyle yüzde 9’luk bir farkın kaldığını vurguladı.

En düşük emekli maaşının Ocak ayında 10 bin TL’den 11 bin TL’ye çıkarılacağı konuşulurken, kök aylıklara refah payı olarak yüzde 50 zam uygulanacağı belirtildi.

Kök aylıklarının yüzde 38 veya 50 olmasının önemli olmadığını ifade eden Erdursun, bu aylıklarda çözülmesi gereken durumların olduğunu vurguladı.

Enflasyonun 3 Ocak’ta açıklanacağını ve bu durumun maaşlara Ocak ayının ortasında yansıtılacağını duyurdu.

Sonuç olarak, 2024 yılında en düşük emekli maaşı 11 bin TL olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx