Sırbistan, Rafale savaş uçağı alacak

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Paris’e yaptığı iki günlük ziyaret sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanı sıra Rafale üreticisi Dassault Aviation da dahil olmak üzere Fransız savunma yetkilileriyle görüştü.

Vucic, Macron ile üç saatten fazla süren çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve “Rafale savaş uçaklarının satın alınmasına ilişkin somut anlaşmalara vardıklarını” söyledi.

Sözleşmelerin önümüzdeki iki ay içinde Macron’un huzurunda imzalanacağını belirten Vucic, sofistike jetlerin alımının iki ülke arasındaki askeri ve diğer işbirliklerini büyük ölçüde genişleteceğini sözlerine ekledi. Olası anlaşmanın mali detayları açıklanmadı ancak hükümet yanlısı Sırp medyası tüm paket için yaklaşık 3 milyar euro (3,2 milyar dolar) tahmininde bulundu.

Sırbistan, komşu Balkan rakibi Hırvatistan’ın yaklaşık 1 milyar euro karşılığında aynı tipte 12 adet ikinci el savaş uçağı satın almasından bu yana iki yıldan uzun bir süredir yeni Rafale jetlerini satın almayı düşünüyordu.

MiG-29’LARIN YERİNİ ALACAK

Rafale jetlerinin potansiyel tedariki, Sırbistan’ın esas olarak Sovyet yapımı MiG-29 avcı uçakları ve yaşlanan Yugoslav savaş uçaklarından oluşan hava kuvvetlerini modernize etmesine olanak sağlayacak.

Rusya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova’ya karşı uygulanan uluslararası yaptırımlara katılmayı reddeden Sırbistan’ın askeri helikopterler de dahil olmak üzere geleneksel askeri uçak tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Sırp ordusunun hızla silahlanması, 1990’larda eski Yugoslavya’nın kanlı bir şekilde dağılmasının ardından bazı komşularını endişelendiriyordu. Avrupa Birliği adayı olan Sırbistan’ın etrafı neredeyse tamamen NATO üyesi ülkelerle çevrili.

KAYNAK: AA, SAVUNMA SANAYİST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx