İsrail’e Desteğini Açıklayan Almanya’dan Askeri Yardım: Savaş Uçağı Gönderiyor

Hamas’ın 7 Ekim Cumartesi günü İsrail’e karşı başlattığı saldırılar 6. gününde. İsrail’in de karşı atağa geçmesi üzerine İsrail-Filistin arasında yeni bir savaş çıktı. Almanya İsrail’e desteğini açıklarken askeri konuda destek olabileceklerini belirtti. Alman gazetesi Der Spiegel, Heron tipi iki insansız hava aracının da gönderileceğini iddia etti.

İsrail Filistin arasındaki savaş 7 Ekim Cumartesi günü Hamas güçlerinin saldırıya geçmesiyle başladı.

Filistin ve İsrail cephelerinden yapılan saldırılarda yüzlerce sivil vatandaş hayatını kaybetti. Savaşın 5. gününde bombardımana tutulan Gazze’nin tamamen elektriksiz kaldığı öğrenildi. Öte yandan ülkeler İsrail –  Filistin taraflarına desteklerini açıklıyorlar.

Almanya başbakanı, İsrail’in yanında olduklarını duyurarak eylemleri “barbarca” olarak niteledi.

Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin liderleri yaptıkları açıklamalarda ‘İsrail’in ortak dostları olarak birlik ve koordinasyon içinde kalacağız’ ifadelerini kullanmışlardı.

Almanya başbakanı ise yaptığı açıklamalarda “Yüzlerce İsrailli öldürüldü. Masum sivillerin evleri işgal edildi, kadın, erkek ve çocuklar ayrım gözetmeksizin öldürüldü ve Gazze Şeridi’nde onlarca kişi rehin alındı. Bu eylemler barbarcadır ve bunlar hiçbir şekilde haklı gösterilemez.” ifadelerini kullandı.

İsrail’e askeri desteğe hazır olduğunu belirten Almanya’nın Heron tipi 2 insansız hava aracı göndereceği söylendi.

Alman gazetesi Der Spiegel, yazısında ‘Almanya İsrail’in Hamas’a yönelik saldırısına askeri destek sağlayacak. Spiegel’in edindiği bilgilere göre Hava Kuvvetleri, Alman pilotların eğitim aldığı iki Heron savaş uçağını gönderecek.’ ifadelerini kullandı.

“İnsani açıdan yardımcı olabileceğimiz ölçüde teklifimiz var, ancak şu ana kadar talep edilmedi.”

AA’nın haberine göre, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius mecliste yaptığı açıklamalarda İsrail’e teknik ve askeri destek teklif ettiğini belirtti. Yapılan açıklamalarda ‘Hafta sonundan bu yana arkadaşım ve meslektaşım Joaw Galant ile mesajlaşıyoruz. Alman hükümeti adına Berlin’deki İsrail büyükelçiliğinin askeri ataşesine yaptığımız gibi ona da destek önerdim. Şu ana kadar her ikisi de herhangi bir askeri ya da teknik desteğe ihtiyaç duymadıklarını söylediler.’ ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Berlin’de yapılması planlanan Filistin’e destek mitingi “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasaklandı.

Berlin’in çeşitli ilçelerinde yapılması planan Filistin destek mitingleri, Berlin polisinden yapılan açıklamalarla yasaklanmıştı. Yapılan açıklamalarda ‘Filistin’le dayanışma amacıyla Berlin’in farklı ilçelerinde düzenlenmesi planlanan miting ve aynı konudaki yürüyüş ile bunların yerine geçecek tüm etkinlikler, kamu güvenliği ve düzeni açısından tehdit oluşturdukları gerekçesiyle yasaklanmıştır’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx