Cinsel saldırı suçlusu Trump’ın ‘zarar tazminatı’ davası başladı

Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki, daha önce E. Jean Carroll’a cinsel saldırı ve hakaretle suçlandığı ve tazminat ödemeye mahkum edildiği yargılamanın devamı kapsamındaki “zarar tazminatı” davası New York mahkemesinde yapılan jüri seçimi ile başladı.

AA’nın aktardığına göre, Trump’ın da sabah saatlerinde katıldığı duruşmada eski başkanın ne kadar tazminat ödeyeceğini belirleyecek 9 kişilik jüri heyeti belirlendi.

Jüri seçiminin ardından duruşmada açılış konuşmalarına geçilirken, Trump ise New Hampshire’deki seçim çalışması program için mahkemeden ayrıldı.

YARGICI BEĞENMEYEN TRUMP ‘CADI AVI’ DEDİ

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, davaya bakan yargıcı “Trump’tan nefret eden radikal solcu” nitelemesiyle eleştirerek, davayı siyasi insiyakla açılan bir cadı avı olduğu şeklinde eleştirdi.

Davanın açılış konuşmaları sırasında Carroll’un avukatı Shawn Crowley, Trump’ın müvekkilini karalamaya devam ettiğini savunarak, “Onun susması için ne kadar para ödemesi gerekiyor?” dedi.

Trump’ın avukatı Alina Habba da Carroll’un Trump üzerinden şöhret elde etmeye çalıştığını savunarak, “Kariyeri başarılı oldu ve her zaman istediği gibi yeniden ilgi odağı haline geldi” ifadesini kullandı.

10 MİLYON DOLAR TAZMİNAT İSTİYOR

Bugün devam edecek duruşmada davacı E. Jean Carroll ifade verecek.

Carroll, mayısta Trump’ın cinsel saldırı ve hakaretten suçlu bulunmasının ardından kazandığı 5 milyon dolar tazminata ek olarak 10 milyon dolar daha “zarar tazminatı” talep ediyor.

TRUMP SUÇLU BULUNDU

Magazin dergisi yazarı 79 yaşındaki Carroll, Trump’ın 1996 ilkbaharında New York’taki Bergdorf Goodman adlı mağazanın giyinme odasında kendisini istismar ettiğini açıklamış, Trump ise iddiaları reddetmişti.

Trump, Caroll tarafından açılan “tecavüz ve hakaret” davasında mayıs ayında iki hafta süren duruşmalar sonucunda jüri tarafından suçlu bulunmuştu.

Jüri, Trump’ın, Carroll’a cinsel taciz ve darptan 2 milyon, karalamadan 3 milyon dolar olmak üzere toplam 5 milyon dolar zarar tazminatı ödemesi gerektiğini bildirmişti.

İlk hukuk zaferinin ardından Carroll, Trump’a yönelik ikinci bir “zarar tazminatı” davası açmış, 6 Eylül’de yargıç davada Trump’ı tekrar sorumlu bulmuştu.

Dün başlayan davada jüri bu defa sadece Trump’ın ödeyeceği tazminatın miktarına karar verecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir