Zoom’un yüz tanıma teknolojisi tenkitlerin amacında

Geçen ay Zoom’un, kullanıcıların yüzlerini tarayabilen ve hislerini belirleyebilen yeni bir yapay zeka (AI) teknolojisi geliştireceği bildirildi.

TRT Haber’deki bilgilere nazaran, Zoom yeni teknolojinin gelişimine sürat verirken Access Now, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve Müslüman Adalet Birliği üzere çeşitli insan hakları kümelerinden kimi reaksiyonlar alıyor.

25’ten fazla insan hakları kümesi, Zoom’un yöneticisi Eric Yuan’a şirketin his temelli yapay zekaya yönelik çalışmaları durdurmak için bir mektup gönderdi.

ACLU yöneticilerinden Esha Bhandari, bunun üzere bir yapay zekanın “ürpertici bir teknoloji” olduğunu söyledi.

Fight for the Future’ın kampanya ve operasyon yöneticisi Caitlin Seeley George, “Zoom bu planlarla ilerlerse, bu özellik belli etnik kökenlere ve engellilere karşı ayrımcılık yapacak ve insanların fazla düşünmeden ve çoğunlukla düz mantık kullanarak tasarladıkları bir milyonlarca insan profilini aygıta kodlayacak” dedi.

Zoom, AI teknolojisi için planlarını açıklamış, satış yapan bireylere görüştükleri şahısların hislerini belirleyebilecekleri için yardımcı olacağını söylemişti.