Zelenskiy: Yaklaşık 30 bin Rus askeri öldü, 200’den fazla uçak düşürüldü

Zelenskiy Telegram hesabından paylaştığı manzaralı iletisinde, Rusya ve Ukrayna ortasında 24 Şubat’ta başlayan savaşın 3. ayını kıymetlendirdi.

Savaşın 90. gününde Ukrayna ordusunun Rusya’ya karşı kendi ülkesini savunmaya devam ettiğini, 3 aylık mühletin çok sıkıntı geçtiğini kaydeden Zelenskiy, “Bunlar Rus işgalcilerinin üç aylık savaş hatalarıdır. Atakların, yıkımlarının, ablukalarının üç ayıdır.” diye konuştu.

Savaşın devam ettiği 90 gün içinde toplam 15 bin 227 Ukraynalı asker, polis ve başka vazifelinin devlet kahraman mükafatına layık görüldüğü bilgisini paylaşan Zelenskiy, öte yandan işgal altındaki toprakları kurtarmak için uğraş sürdüklerini kaydederek, “Ukrayna’nın 1016 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı.” dedi.

Ukrayna halkının bu süreç içinde topraklarını hayatları kıymetine savunduklarına dikkat çeken Zelenskiy, “İşgalciler tarafından öldürülen Ukraynalı erkek ve bayanların on binlerce hayatı değerine. Ukrayna için canını veren herkese sonsuz hatıra.” tabirlerini kullandı.

“RUS FÜZE MÜHİMMATI TÜKENDİ”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Ukrayna’daki “özel bir askeri operasyonunu” bilerek yavaşlatmaya çalıştıklarına ait açıklamasına reaksiyon gösteren Zelenskiy, Rusya’nın 3 aylık süreçte başarısız olduğu ve artık çeşitli “bahaneler uydurmaya” çalıştıklarını savunarak kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 30 bin Rus askeri öldü. 200’den fazla uçak düşürüldü. Binlerce Rus tankı, zırhlı araç ve öteki teçhizatı imha edildi. Rus füze mühimmatı neredeyse büsbütün tükendi. Ve bunu tüm güçleriyle savaşmadıkları palavralarıyla mı örtmek istiyorlar? Bu üzücüdür, vakit gelecek ve bunu kendileri kabul edecekler.”

Rusya’nın, Donbas’ta da başarılı olamayacağını güzel bildiğini lakin ona karşın tüm gücünü orayı büsbütün işgal etmeye kullanmak için harekete geçirdiğini savunan Zelenskiy, “Şimdi Donbas’taki durum son derece ağır. Rusya’nın elinde kalan tüm askeri gücü nerdeyse oraya aktarıldı.” dedi.

Ukrayna’nın verdiği çabanın aslında tüm dünyanın istikrarı için büyük değer taşıdığını aktaran Zelenskiy, savaşta ağır silahlara gereksinim duydukları ve bu bahiste yardım talep ettiklerini belirterek, “Bu savaş ne kadar uzun sürerse, yalnızca Ukrayna için değil, tüm özgür dünya için özgürlüğü müdafaanın bedeli o kadar büyük olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Vladimir Zelenskiy, ayrıyeten Ukrayna’ya gereken mali takviyenin verilmesi ve Rusya’ya daha geniş kapsamlı yaptırımların uygulanması için dünya başkanlarıyla görüşmeleri sürdürdüğünü aktardı.

Rusya’nın Ukrayna işgaline Kırım’dan başladığını kaydeden Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Rus işgali tam olarak Kırım’dan başladı. Bu, Rus devletinin Ukrayna ile ilgili kusurlar listesindeki birinci husus değildi lakin, Rusya’nın kendisi için ölümcül yanlışı olan birinci mevzuydu. Tam da bundan sonra Rusya’nın öteki ve daha az ölümcül olmayan yanılgılar çıkmaya başladı ve tüm bunlar onun zayıflamasına neden olur. Ve elbette işgalciler Kırım’ı terk etmek zorunda kalacak.”

Rusların süreksiz olarak işgal ettiği Mariupol, Herson ve öteki kentlerden de çekilmek zorunda kalacaklarını kaydeden Zelenskiy, kelamlarını, “Kesinlikle oraların sahipleri olamayacaklar.” diye tamamladı.