Yunan basınında Abdülhamid Han paniği: Masada üç seçenek var

Türkiye ile Yunanistan ortasında tansiyona neden olan Abdülhamid Han sondaj gemisinin yarın Doğu Akdeniz’de vazifeye başlayacak olması Yunan medyasında manşet oldu. Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, gemiyle irtibatlı üç senaryoyu masaya yatırdı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni doğalgaz arama faaliyetleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta paniğe yol açtı.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha evvel yaptığı açıklamada “Abdülhamid Han sondaj gemisini 9 Ağustos’ta Mersin’den birinci vazife yerine uğurlayacağız” demişti. Bugün ise, Abdülhamid Han’ın yola çıkmasından bir gün sonra, Yunan basını Türkiye’nin sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’e gönderme kararını manşetlere taşırken, muhtemel üç senaryonun masada olduğunu yazdı.

Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, ‘Türk sondaj gemisinin mümkün rotalı’ başlıklı haberinde Atina’nın Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’deki seyrine ait üç farklı rotayı masaya yatırdı.

‘2020 YILININ TEKRARI YAŞANABİLİR’

Gazeteye nazaran, Abdülhamid Han’ın faaliyetlerine Kıbrıs’ın kuzeyinde başlaması en muhtemel alan olarak bedellendiriliyor. İkinci senaryo ise Kıbrıs’ın güneybatısı olarak gösteriliyor. Üçüncü rota ise Rodos’un güneyi olarak gösteriliyor.

Gazeteye nazaran, üçüncü senaryo gerçekleşirse, 2020 yılında yaşanan Oruç Reis krizi tekrarlanabilir. Bu yüzden Rodos ve etrafındaki mümkün bir faaliyet, Yunanistan için en berbat senaryo olarak öne çıkıyor. Bu durumda, Atina idaresinin ‘kıta sahanlığımızı ihlal ettiler’ demek üzere harekete geçmesine muhtemel gözüyle bakılıyor.

Öte yandan, Yunan ve Rum medyası, geminin hareketlerinin anbean takibine devam ediyor. Yunan ordusu teyyakkuz durumuna geçerken gözler yarına çevrildi. Abdülhamid Han’ın hareketlerinin Ankara-Atina bağlarının yakın geleceğinde değerli bir tesiri olması bekleniyor.

‘FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ’

Hem teknik donanımı hem de fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak misyon yapacak Abdülhamid Han, Fatih, Yasal ve Yavuz’un akabinde hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi olacak. Yedinci kuşak olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

Çift kule ile etkin pozisyonlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda aktif araştırma yürütülmesinde kıymetli rol oynayacak.