Yargı, Antalya’da AKP’li belediyenin TÜRGEV’e yaptığı tahsisi iptal etti, CHP’li belediye kararı temyiz etti

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce (ABB) Kepez ilçesi Gülveren Mahallesi’nde 2013 yılında CHP’li Mustafa Akaydın’ın büyükşehir belediye başkanlığı devrinde 300 öğrenci kapasiteli kız yurdu yaptırıldı.

Yurt, AKP’li Belediye Lideri Menderes Türel periyodunda TÜRGEV’e devredildi. CHP’li belediye meclis üyesi Songül Obura ise tahsis kararına karşı dava açtı. Yargı AKP’li belediyenin kararını iptal etti. Lakin 2019’da misyona gelen CHP’li Lider Muhittin Böcek kararı temyiz ederek yurdun TÜRGEV’de kalmasının önünü açtı. Hala devam eden yargı sürecini eski Baro Lideri Polat Balkan elindeki dokümanlara dayanarak anlattı. Buna nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın idaresinde olduğu TÜRGEV’e tahsis, AKP’li Türel’in seçilmesiyle bir yıllığına yapıldı. Tahsis, 2015 yılında 10 yıla, akabinde 2018 yılında 49 yıla çıkarıldı; irtifak hakkı ise 25 Ekim 2018 tarihinde tapuya tescil edildi. CHP’li Başkaya’nın ABB Meclisi’nin TÜRGEV’e 2014’te verdiği birinci tahsis kararının iptali için açtığı dava, Antalya 1. Yönetim Mahkemesi’nce reddedildi. Dava temyize taşındı. Danıştay, mahallî mahkemenin kararını, belediye liderinin bu kadar geniş yetkilere sahip olamayacağını belirterek 24 Aralık 2019’da bozdu.

TEKRAR DANIŞTAY’DA

Yönetim mahkemesi, davayı tekrar ele aldı ve 17 Kasım 2021’deki duruşmada birinci aldığı karardan vazgeçince Türel periyodunda TÜRGEV’e yapılan tahsis süreci iptal edildi. 

Böylelikle ABB ile TÜRGEV ortasında imzalanan “Sosyal ve Kültürel Ortak Hizmet Projesi Protokolü”nün hukuksal desteği ortadan kalktı. Ancak yurt TÜRGEV’den alınabilecekken, mahallî seçimlerden sonra Muhittin Böcek’in idaresine geçen belediye, mahkeme kararını Kasım 2021’de temyize taşıdı. Danıştay’da olan evrak şimdi görüşülmedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 2018’deki irtifak hakkı tesisi ile ilgili hiçbir süreç yapmadığı da ortaya çıktı. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kaçacaklar” diyerek TÜRGEV’in de ortalarında olduğu vakıflara vurgu yapmasının akabinde Antalya’daki bu tahsis konusunda CHP’li belediyenin hali dikkat çekti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreteri ise iş insanı Fettah Tamince’nin avukatlığını yapan Cansel Çevikol Tuncer.