Yalılara el konuldu, İBB Lider Vekili Latifeler, hukuksal süreci anlattı: ‘Yargıdan dönmesi lazım’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarına el konulmak istendiğini açıklamıştı. Evvelki gün toplanan Dönem Tasfiye ve Paylaştırma Kurulu, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının mülkiyetini İBB’den alarak Hazine’ye devretti. 

İBB’nin hukuk gayreti başlattığını söyleyen İBB Lider Vekili İdeal Latifeler, “Bu komite daima bir şeyleri kıymetlendiren bir komite değil. 2014’te kuruldu. Kurul, İstanbul Vilayet Özel İdaresi’nin varlıklarının bir kısmını İBB’ye bir kısmını ilçe belediyelerine, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Hazine’ye paylaştırdı. Sekiz yıl sonra yalnızca bu iki taşınmaz için komite tekrar toplandı. 2014’teki periyot koşulu ne ise turizm tesis alanında bulunan otel nitelikli bu taşınmaz bu gün de turizm tesis alanında otel niteliğinde. Vasfında hiçbir değişiklik yok. Yani münasebet yok” diye konuştu. 

“EMSAL KARAR VAR”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi için de 2020 yılında emsal bir uygulamanın yapıldığını söyleyen Latifeler, “Komisyon toplanıp Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne verilen bir malı geri almışlar. Belediye de dava açıyor. Bursa Bölge Yönetim Mahkemesi belediyeyi haklı bulmuş, bu kararı da Danıştay onamış. Hasebiyle emsal karar da var. Danıştay’ın kararı bu istikamette. Danıştay kararını Mayıs ya da Haziran 2022’de verdi” sözlerini kullandı. 

Komisyonun tekrar toplanabilmesi için birinci kararın oyçokluğu ile alınması, bir şerh, hile ya da açık yanılgı yapılmış olması gerektiğini söyleyen Latifeler bu münasebetlerden hiçbirinin oluşmadığını belirterek şunları söyledi: Nitekim okul alanı olsaydı haklı olabilirlerdi. Ancak okul olmadığını onlar da biliyor. Türk Hava Yolları Do and Co da açıklıyor. Burayı otel olarak işletmek ve satmak için yapıyorlar. Artık hangi emelle Hazine burayı geri aldı? Biz ilgisine baktık 1950’lerde buranın mülkiyeti Hazine’deydi. Hasebiyle ilgilisi geri dönmesi lazım. ‘Kök tapuya mı dönüyorsunuz?’ dedik. O vakit bir sürü taşınmazın kök tapusuna dönelim. Tahminen bize de çok fazla şey geri gelecek. Çok açık bir halde hukuksuz bir şey. Yüzde 100 yargıdan dönmesi lazım.”