Vucic’den Kosova çıkışı: Sırbistan’ın bir kesimidir

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Radyo ve Televizyonu’nda katıldığı programda bölgede yaşanan son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Aleksandar Vucic, Pazar günü Kosova ile yaşananlarda “felaketin eşiğinden dönüldüğünü” tabir ederek, “En makus senaryonun önüne geçildi. Kimileri aşikâr ki Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını fırsat olarak görmek istiyor. Sırbistan’ı Rusya’ya bağlı göstermeye, Vucic’i de Batı’nın reaksiyonunu çeken küçük Putin olarak resmetmeye çalışıyorlar” dedi.

Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşmek üzere 18 Ağustos’ta Brüksel’e gideceğini fakat Kurti ile barışı sağlamanın mümkün olmadığını savundu.

Vucic, barışı savunduğunu aktararak, “Ancak birileri Sırplara karşı sonları aştığı vakit da susmayacağım. Kosova bağımsız bir ülke değil hasebiyle Kosova’ya hücum diye bir şey kelam konusu olamaz. Kosova, milletlerarası hukuka nazaran Sırbistan’ın bir parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması mecburiliği getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti de Sırbistan’la olan hudut kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının akabinde Sırbistan’la krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, münasebetlerin olağanlaşmasını ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanan gerginlik üzere farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.