Ünsal Ban isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, “konutu terk etmeme” isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp Ofis Amirliğindeki süreçleri tamamlanan Ban ve beraberindeki 3 kuşkulu, sıhhat denetimi için hastaneye götürüldü.

Adliyeye getirilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya söz verdikten sonra sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Şüpheli Ban “konutu terk etmeme”, öteki şüpheliler ise farklı isimli denetim kuralı kararları uygulanarak özgür bırakıldı.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Şüpheli Ban hakkında, boşanma basamağındaki eşine ilişkin şahsî bilgileri organize cürüm örgütü elebaşıyla paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları nedeniyle 29 Ağustos’ta gözaltı kararı verildi.

Aynı gün yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada Muğla’nın Milas ilçesinde sürücüsü Ahmet K. ile yakalanan Ban, kara yoluyla Ankara’ya getirildi.

Ahmet K’nin Gölbaşı ilçesindeki meskenine arama yapmak için giden polis grupları, zanlının eşi Neslihan K. ve baldızı Zeynep Naz H’yi birtakım evrak ve dijital malzemesi bahçede yakarken yakaladı. Bu aksiyonları nedeniyle kelam konusu isimler de soruşturmaya dahil edildi. (AA)