TUSAŞ 50 bin çekirdekli bilgisayar yatırımına imza attı

Türkiye’nin bağımsız savunma ve havacılık ekosistemi için dünya ölçeğinde projeler geliştiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, geliştirdiği hava araçlarının dizayndan üretime tüm süreçlerde muhtaçlık duyulan testlerde vakit tasarrufu sağlayacak olan 50 bin çekirdekli bilgisayar yatırımına imza attı.

Daha evvel işlemci kapasitesini 20 bin çekirdeğin üzerine taşıyan şirket, yeni yatırım sayesinde birbiri ile irtibatlı binlerce hesaplamanın müddetini 4’te 1 oranında azaltacak. Böylelikle özgün hava araçlarının projenin takvimlerinin de kısalmasına katkı sağlayacak.

Milli Muharip Uçak başta olmak üzere tüm eser kümelerinde gerçekleştirilen testlerin müddetlerinin kısalacağı yeni yatırım ile birlikte bilgisayarın işletilmesi için teknik çalışan ve bilgileri tahlil edecek olan mühendisler de şirkete kazandırılarak istihdama katkı sağlanacak. Böylelikle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, birden fazla testi birebir anda tahlil edebilen insan kaynağının havacılık ekosistemine kazandırılması için de öncü olacak.

“Dünyanın havacılık alanında kullandığı tüm yeni kuşak teknolojileri şirketimize kazandırmaya devam edeceğiz”

Yatırıma ait görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Günümüzde fiziki testlerin yerini dijital testler almaya başladı. Sayıları milyonlara varan bu testleri gerçekleştirmek ve bilgileri tahlil etmek için devletimizin büyük takviyeleri ile havacılık alanında ülkemizi üst düzeye taşıyacak projelerimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak yatırımlarımız devam ediyor. 2023 vizyon maksatları de gözetilerek bu yatırım ile hava araçlarımızın gökyüzü ile daha kısa müddette buluşturmayı hedefliyoruz. Dünya’nın havacılık alanında kullandığı tüm yeni jenerasyon teknolojileri şirketimize kazandırmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.