Türkiye’nin Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine Yunanistan ve İsrail’den tatbikatlı cevap

Yunanistan ile Türkiye’nin 2020 yazında sıcak çatışmanın eşiğine geldiği Doğu Akdeniz’de sular yine ısınıyor. Türkiye ve Kıbrıs açıklarında çalışmalara başlayacak olan yeni sondaj gemisi ‘Abdülhamid Han’a karşılık Yunanistan ve İsrail’den geldi. Yunanistan basınındaki bilgilere nazaran İsrail Girit açıklarında bir askerî tatbikat gerçekleştirecek. Tatbikat ‘Abdülhamid Han’ gemisinin birinci vazifesinin başlayacağı tarihlere denk geldi.

Yunanistan medyasına nazaran İsrail, 9 Ağustos’ta Türk sondaj gemisinin çalışmalarına başlamasına paralel olarak Girit’in güneyindeki iki bölgeyi deniz tatbikatları için kapattı.

GİRİT AÇIKLARINDA TATBİKAT

Yunanistan basını yeni gelişmeyle ilgili olarak “Bölgelerin 26 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri ortasında kapatılması, İsrail’in yasadışı Türk-Libya mutabakatına direkt bir meydan okuması olarak Heraklion’daki Yunan NAVTEX istasyonu aracılığıyla yapıldı” haberini geçiyor.

İsrail Donanmasına ilişkin iki tatbikat alanı, Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) olarak tanımladığı deniz alanı içerisinde yer alıyor.

‘Ta Nea’nın atıfta bulunduğu aktardığı Yunanistan Ulusal Savunma Bakanlığı kaynakları yeni gelişmeyle ilgili olarak, Atina’nın üçlü ve çok taraflı planlar çerçevesinde Lefkoşa ile kurduğu iştiraklerin çok güçlü olduğunu vurguluyor. Tıpkı kaynaklar Yunan ve İsrail savunma bakanlıkları ortasındaki bağlantı kanalının her vakit açık olduğunu ve iki ülke ortasındaki uyumun daima olduğunu hatırlatıyorlar.

NAVTEX SAVAŞLARI YİNE BAŞLADI

Yunanistan basını ayrıyeten, Ankara’nın, daha evvel Yunan Silahlı Kuvvetleri’ne ayrılmış olan bir deniz alanını hava tatbikatları için tahsis ettiğini vurguluyor.

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri 3-5 Ağustos tarihleri ortasında Rodos, Karpathos ve Kastelorizo ortasında bir tatbikat gerçekleştiriyor. Tatbikat, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin ortak bir tatbikatı olup, gemiler ve uçaklar ortasında gaye angajmanı ve imaj alışverişi senaryoları içeriyor.

Türkiye ise Antalya istasyonunun yayımladığı bir NAVTEX duyurusuyla 3 Ağustos’ta birebir noktada bir hava tatbikatı icra edecek.

Türkiye ayrıyeten 5 ve 6 Ağustos tarihlerinde başka bir NAVTEX (ANTALYA 0747/22) ile Rodos ve Kastelorizo ortasındaki deniz alanını canlı atış tatbikatı için kapattı.

UZMANLAR TEDİRGİN

Doğu Akdeniz’deki yeni gelişmeler Yunanistanlı uzmanlarla köşe müelliflerini huzursuz ediyor. Ana muhalefete yakın duran ‘Avgi’ gazetesinin müelliflerinden Yiannis Shizas Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı güçlü bir sürecin beklediğini belirtiyor.

Yazar, “Bu temmuz ve kim bilir daha kaçıncı kere Türk-Yunan bağlantılarına ve kayıp Kıbrıs’a odaklanacağız. Ege adalarının askerden arındırılması, Batı Trakya’nın özerkliği, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon kurulması yoluyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılması, Türkiye’nin Akdeniz’deki hidrokarbonlara el koyması tehditleriyle karşılaşacağız” ihtarında bulunuyor.

Yunanistan İsrail ile olan işbirliğine aralıklı yaklaşan Shizas ayrıyeten şunları söz ediyor: “Panzehir olarak önerilen ittifaklar istikrarsız. Hudutlarını itinayla ulaşılamaz hale getiren Avrupa Birliği ile ‘ittifak’, Ege’de askeri bir olaya karışma riskine girmeyecek olan İsrail ile ‘dostane ilişki’, Mısır, Bulgaristan ve başka Balkan ülkeleriyle olan bağlardan Yunanistan’ın bekleyeceği fazla bir şey yok. Öte yandan, Rusya ve bağımsız bir Kürdistan için kıyasıya uğraş eden Kürtler var. Hükûmet siyasetini değiştirdiği için birincisinden umutlu olmamız mümkün değil; birebir şey Kürtler için de geçerli.”