Türkiye’deki bina stokunun büyük kısmı ‘imdat sinyali’ veriyor

Emlak uzmanı Salim Taşçı, Türkiye’de inşaat alanında son 20 yıl içinde yapılan süreçleri “Parola rant, işareti beton” diyerek özetledi. Taşçı, millet bahçelerinden öğrenci konutlarına, betonlaşmadan müteahhitlere kadar çeşitli hususlarda Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

“PARA BOŞA GİDER”

Taşçı, milyonlarca lira harcanan millet bahçelerinin birinci derecede SİT alanı yapılması gerektiğini, aksi halde beş altı yıl sonra buraların kesin imara açılıp, konut yapılacağını söyledi. Taşçı lakin bu formda yapılan milyonlarca liralık harcamanın boşa gitmemiş olacağını lisana getirdi. Artan betonlaşmaya dikkat çeken Taşçı, şöyle devam etti:

“Her yeri betonla doldurduk. Ne yapılıyor 20 yıldır? Her yıl 1 milyon konut satılıyor. 30 yıl evvel istatistik enstitüsü Türkiye’de 500 bin konut açığı var diyordu. Ben de ‘Hayır, milyonlarca var’ diyordum. Türkiye sarsıntı jenerasyonunda. Binalar ‘imdat çığlığı’ atıyor. ‘Yıkın beni, dedeniz yaşına geldim, hakikat dürüst inşaat yapın’ diye bağırıyor.”

“ŞEHRİN AYNASIDIR”

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerdeki yapıların üçte birinin yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Taşçı, binaların kentin aynası olduğunu fakat Türkiye’deki arabesk yapılaşmanın büsbütün ranta dayalı geliştiğini söyledi. Konut satışının 1 milyonun altına düşmediğini kaydeden Taşçı, dahası açık ortaya çıktığını belirtti. Taşçı, “Hadi bunun yarısı kiracılık vasfını kaybetmiş mesken sahibi oluyor. Pekala niçin kiralık konut az? Zira fecî formda göç var. Kırsaldan kentlere yönelme var. Göç, kiralık konut düşüncesini had safhaya getiriyor. Zenginin tuzu kuru doğal. Meskenler boş tutuluyor. Pekala belediyeler, valilikler niçin boş tutuyorsun diye neden sormuyor” değerlendirmesini yaptı.

Müteahhitler için de düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan Taşçı, “Adam karpuz standı açıyor, karpuz satıyor. O gün karpuzu çok âlâ sattıysa akşam ‘Ben artık müteahhitlik yapayım’ diyor. Müteahhitliğe başlıyor. Bu alana düzenleme kural. Avrupa ülkelerinde müteahhit sayısı 12-14 bin ortasında. Türkiye’de ise 380 bin müteahhit var. Önüne gelen müteahhit oluyor. Bunun kontrol altına alınması gerekiyor. Her isteyen istediği halde müteahhitlik yapmamalı. Ondan ötürü yapılaşmada kaos ortamı var.”