TİP, Ahmet Şık’ın sözleri için ‘Talihsiz’ diyerek HDP’den, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve yurttaşlardan özür diledi!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul 2. Bölge adayı Ahmet Şık‘ın, partisinin üyesi olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çatı partisi olan ve hakkındaki kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti olarak seçime giren HDP’ye yönelik sözlerinin tartışma yaratması sonrası TİP’ten açıklama geldi. TİP’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz” denildi.

HDP’den milletvekili seçildikten sonraki süreçte katıldığı TİP’ten İstanbul 2. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı olan Ahmet Şık’ın, Kurtuluş’ta seçim çalışması yaparken bir vatandaşla yaptığı sohbet sırasındaki sözleri tartışma yarattı.

Kendisini suçlayanları eleştiren Şık, “Bu ülkenin Türk faşisti var, bir de Kürt faşistiyle uğraşamam” diyen Şık, Selahattin Demirtaş ve HDP için “Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” görüşünü öne sürdü.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Şık, özür diledi. TİP ise açıklama yayımladı. TİP’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

TIKLAYIN | Ahmet Şık’ın sözleri tartışma yarattı: Selahattin Demirtaş’ı çıkar HDP’den, ortada HDP kalmıyor!

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında kendi listeleriyle seçime giren TİP’in İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık’ın bir vatandaşla konuşurken söylediği sözler gündem oldu.

Ahmet Şık, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP hakkında şunları söyledi:

“Bak Selahattin bugün canımız okumuş güya aynı ittifaktayız. Selahattin’i çıkar HDP’den, ortada HDP kalmıyor. Türk faşisti var bir de Kürt faşisti ile uğraşamam bu kadar.”” />

 
 
 

 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir