THY’ye promosyon geliri sorusu: 1.8 milyar TL nerede?

Havayolu Çalışanları Sendikası’nın yaptığı hesaplamaya nazaran, Türk Hava Yolları (THY) 2005 yılından bu yana işçi maaşları için bankalardan toplam 101 milyon dolar (1,8 milyar TL) promosyon aldı. Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine nazaran, bu gelirin çalışanlara ödenmesi davetinde bulunan HAVASEN “Personelin maaşları üzerinden elde edilen promosyon geliri çalışana aktarılmamış, şirkete gelir olarak kaydedilmiştir” tenkidinde bulundu.

‘YETKİLİ SENDİKA EK PROTOKOL YAPMALI’

Yaptıkları incelemelere nazaran 2005-2021 ortasında devirde THY’nin banka promosyonu olarak mutabakatlı bankalardan tahsil ettiği ölçünün nominal olarak 235 milyon 687 bin lira olarak hesaplandığını belirten sendika, şu açıklamayı yaptı:

Her yıl elde edilen promosyon gelirlerinin THY kayıtlarında döviz bazında gösterildiği de görülmekte olup bu sayının yaklaşık 99 milyon ABD dolarına denk geldiği anlaşılmıştır. 2022 yılının birinci 3 ayında bu kalemde varsayımı 2 milyon dolar daha gelir elde ettiği görülen THY’nin, el koyduğu toplam promosyon geliri 101 milyon dolara (Ağustos 2022 kuru ile yaklaşık 1,8 milyar TL) ulaşmıştır. Çalışanın hakkı olan 101 milyon dolar promosyon geliri nerede?

Bir THY yahut TGS personelinin çalışırken hakları olan promosyon gelirinden yararlandırılmaması lakin emekli olduğunda bu hakka kavuşması açık bir çelişki ve alın terinin karşılığı olan meblağa işverence el konulmasıdır. Bu çerçevede, THY ve inşaat, kooperatif üzere işlerden havacılıkla ilgilenmeye vakit bulamayan yetkili sendikayı acilen bir ek protokol yaparak, daha fazla vakit ve hak kaybına sebep olmadan tüm çalışanı promosyon gelirinden yararlandırmaya davet ediyoruz.”