Tarihi ve kültürel yapıya sahip olan 2 bin yıllık kaya mezarlar tahrip edildi

Definecilerden bıkan bölge insanı, mezarların turizme açılarak hem definecilerden kurtulmak hem de bölgeye turizm geliri kazandırılmasını istiyor.

Akçadağ ilçesine bağlı Aktepe Mahallesi’nde bulunan ve Roma devrine ilişkin olduğu belirtilen 10’a yakın kaya mezarları define avcıları tarafından tahrip edildi.

Yaklaşık 2 bin yıldır adeta vakte meydan okuyan kaya mezarlar asırlardır sahipsiz ve terk edilmiş bir biçimde duruyor. Güneş, yağmur, fırtına üzere her türlü olaya karşın 2 bin yıldır ayakta kalan mezarlara, tabiattan çok define arayan vatandaşlar ziyan veriyor.Turizme kazandırılsın isteği

İHA’da yer alan habere nazaran, Aktepe Mahalle Muhtarı Aydın Coşkun ve mahalleli ise yetkililerden tarihi mezarlar ile ilgili çalışma başlatılmasını ve alanın muhafaza altına alınmasını istiyor.

Geçmiş yıllarda bölgenin sit alanı ilan edilmesi için Sivas Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdafaa Konseyi’ne müracaat yapıldığını belirten Muhtar Coşkun, mezarların turizme kazandırılması ile hem define avcılarından kurtulmak hem de bölgeye turizm geliri kazandırılmasını istedi.