Süleyman Soylu cephesinden ‘Ekrem İmamoğlu’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca, yaptığı yazılı açıklamada, 2019’da bir konuşmasında Yüksek Seçim Heyeti (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan İmamoğlu’nun, davanın duruşması sonrasında birtakım açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.

İmamoğlu’nun hakkındaki soruşturma kapsamında 30 Haziran 2020’deki savunmasında, “Yüksek Seçim Heyeti yahut üyeleri veya diğer bir somut kişi hedeflenmemiştir. Hakaret kastı bulunmayan ve somut olarak bir kimseye yöneltilmemiş siyasi bir telaffuz, rastgele bir kabahatin ögelerini barındırmamaktadır” beyanında bulunduğunu kaydeden avukat Kızılca, şöyle devam etti:

“Ekrem İmamoğlu, İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinde hakkında dava açıldıktan sonra yapmış olduğu savunmada Konsey halinde çalışan kamu görevlilerine vazifelerinden ötürü hakaret kabahatinden kurtulmak yahut daha az ceza almak maksadıyla savunma taktiği olarak soruşturma basamağında vermiş olduğu savunmadan farklı olarak bu sefer İçişleri Bakanı olan müvekkilimi kastettiğini beyan etmiştir. Ekrem İmamoğlu’nun, kabahatten kurtulmak yahut daha az ceza almak hedefiyle müvekkilimin kişilik haklarına saldırması nedeniyle hakkında cürüm duyurusunda bulunulmuş olup, soruşturma, hala İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam etmektedir.

Gerek duruşma öncesi gerekse duruşma sonrası adil yargılamayı etkilemeye, kamuoyunu yanıltmaya yönelik Ekrem İmamoğlu’nun cürümden kurtulmak emeliyle yapmış olduğu savunmalarına atıflar yapılarak birtakım medya organlarında organize bir halde haberler yapılmakta, köşe yazıları kaleme alınmaktadır. Ekrem İmamoğlu’nun, hakkında devam eden dava ve soruşturma belgelerine husus cürümlerden kurtulmak hedefiyle ve ‘vız gelir tırıs gider’ anlayışıyla siyasi tartışma ve baskı yaratmaya yönelik aksiyonlarının tarafımızdan ciddiyetle takip edildiğini, bu davaların ve soruşturmaların siyasi tartışmalara alet edilmesine müsaade verilmeyeceğini, medya organlarında yönlendirici, gerçeğe karşıt içerikli haberlerle yargılamayı etkilemeye yönelik her faaliyete karşı tüm hukukî hakların kullanılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Avrupa Kurulu Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresi’nde yapmış olduğu konuşmasından ötürü, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum, bunun bedelini bu millet sana ödetecek” tabirlerini kullanmıştı.

İmamoğlu da Soylu’nun bu kelamlarına ait gazetecilerin sorusu üzerine, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler, dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüze baksınlar. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın” demişti.

İmamoğlu, mahkemede kendini, “Benim kelamım siyasi olarak seçimi erteletmeye çalışan siyasetçilereydi. YSK üyelerini kastetmedim” halinde savunmuştu.

KARAR ÇIKMADI

 

İmamoğlu’nun avukatlarının celse ortasında sunduğu uzman görüşüne ait raporun incelenmesi için belgenin savcılığa gönderilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı 21 Eylül’e ertelemişti.