Son Dakika: Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Devlet Bahçeli’ye ‘NATO’ cevabı

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, 24 Mayıs’ta partisinin küme toplantısında konuştu.

Yaptığı açıklamalarda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ve Ankara’nın tavrına değinen Bahçeli, “Şayet kaideler içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO’dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır” dedi.

Bahçeli NATO yerine yeni bir güvenlik teşkilatının kurulması gerektiğin savunarak, “Mesela Asya ve Orta Doğu Güvenlik Örgütü ismiyle kurulacak güvenlik teşkilatı tıpkı vakitte NATO’nun dünya genelinde dengelenmesini de sağlayacaktır. Kim nereye hakikat genişliyorsa genişlesin” dedi.

Bahçeli, NATO’ya dair şu sözleri kullandı:

‘NATO’DAN ÇIKMA’ SEÇENEĞİ

  • Türkiye çaresiz değildir. Şayet koşullar içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO’dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır. NATO’yla var olmadık, NATO’suz da yok olmayız.
  • Türkiye’nin itirazları ciddiye alınmıyorsa, NATO’daki varlığı ciddiye alınmıyor, hürmet görmüyor demektir. Alsınlar İsveç’i, alsınlar Finlandiya’yı zirve tepe kullansınlar; Rusya’ya karşı yeni bir siper koysunlar. Gereksinim hasıl olursa, gelişmeler öbür bir seçenek bırakmazsa Türkiye’nin Türk dünyasının ve 57 İslam ülkesinin de katılacağı yeni bir güvenlik teşkilatının kurulması mümkündür; tahminen de en doğrusu budur. Mesela Asya ve Orta Doğu Güvenlik Örgütü ismiyle kurulacak güvenlik teşkilatı tıpkı vakitte NATO’nun dünya genelinde dengelenmesini de sağlayacaktır. Kim nereye gerçek genişliyorsa genişlesin.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BAHÇELİ’YE ‘NATO’ KARŞILIĞI

CHP önderi, toplumsal medya hesabından bu akşam yaptığı açıklamada MHP başkanı Bahçeli’ye cevap verdi. 

Kılıçdaroğlu, “Bahçeli de NATO’dan çıkmayı önermiş. NATO, Türkiye için gereklidir lakin iktidar olarak ne kadar içtenler görmek isterim. ABD Yunanistan’ı üslerle doldurdu. Maksatları net. Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis’e, Kuvayi Ulusala ruhuyla destekleyeceğiz” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu paylaşımının devamında da “Biz neoliberalizme karşı olduğumuz kadar toprağımızda yabancı askere de karşıyız. Gerekeni yapmaya hazırız. Pekala siz hazır mısınız iktidar sahipleri? Bu da sizin samimiyetinizin turnusol kağıdı olsun. CHP hazırdır, bekliyoruz” dedi.