Şenyaşar ailesinin anmasında gerginlik

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde çıkan silahlı arbedede hayatını kaybeden Hacı Esvet ile oğulları Celal ve Adil Şenyaşar, mezarları başında anıldı. Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz ile HDP’li milletvekillerinin de yer aldığı küme ile polis ortasında mezarlığa girişte kısa vadeli gerginlik yaşandı.

Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde seçim çalışmaları yapan AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında çıkan silahlı hengamede Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal Şenyaşar ve Adil Şenyaşar ile milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

Olayın 4’üncü yıl dönümünde Şenyaşar ailesi üyeleri için Suruç Belediye Mezarlığı’nda anma yapılmak istendi.

Mezarlıkta Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Lideri Bedran Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz, HDP Şanlıurfa milletvekilleri Ayşe Şoför ile Ömer Öcalan ve partililerin de olduğu kümenin mezarlığa girişte kısa periyodik gerginlik yaşandı.

Görüşmelerin akabinde kalabalık küme, güvenlik önlemleri ortasında mezarlığa girdi. Mezarlık başında eşi ve çocukları için gözyaşı döken Emine Şenyaşar, “Bir an evvel adalet sağlansın” dedi.

​DBP Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz, mezarlıkta Kürtçe yaptığı konuşmada, “Sonuna kadar ailenin yanında olacağız, bunun kelamını veriyoruz. Şenyaşar ailesi için adalet gelmeden demokrasi gelmez. Sonuna kadar adaletin arayışında olacağız” diye konuştu. (DHA)