Sauli Niinistö: Neden amaç gösterildiğimizi anlamıyorum

Türkiye’nin teröre dayanak verdikleri münasebeti ile Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerini veto etmesinin akabinde birlik içinde diplomasi trafiği sürüyor.

Finlandiya’yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü.

Görüşmenin akabinde iki isim ortak basın toplantısı düzenledi.

Niinistö de Türkiye ile müzakerelerde rastgele bir gelişme olup olmadığıyla ilgili soru üzerine “İlerleme, diyalog kanallarımızın açık olması, görüşmelere devam etmemiz olarak düşünülebilir.” dedi.

“Neden gaye gösterildiğimizi anlamıyorum”

Finlandiya Cumhurbaşkanı, “ülkesinin, Türkiye’nin kaygılarıyla ilgili diğer NATO ülkelerinden farklı bir tavrı olmadığını, neden bilhassa bu hususta amaç gösterildiklerini anlamakta zorlandığını” kaydetti.

 

“Sürekli temas içindeyiz”

“Türkiye’nin terör örgütü PKK ile ilgili tasaları de dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik kaygılarını ele almalıyız.” diyen Stoltenberg, kendisinin ve takımının İsveç, Finlandiya ve Türkiye’den yetkililerle daima temas içinde olduğunu belirtti.

Stoltenberg, “Bunlar legal kaygılar. Terörizm ve silah ihracatıyla ilgili telaşlar. Hiçbir NATO müttefikinin Türkiye kadar terörist ataklardan ziyan görmediğini anlamamız ve hatırlamamız gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’la çabada kıymetli rol oynadığını vurgulayan Stoltenberg, “Türkiye Ukrayna’ya takviye ve mahsur kalan buğdayın ihraç edilmesi konusunda kilit rol oynuyor. Münasebetiyle bu türlü hayati bir müttefik terörizmle ilgili telaşlarını paylaştığında bunu ciddiye almalıyız. Ve yaptığımız da tam olarak bu. Finlandiya ve İsveç’in bu mevzuları masaya yatırmaya hazır olduklarına yönelik açık iletisini memnuniyetle karşılıyorum.” diye konuştu.