Şarjınız süratli bitiyorsa akıllı telefonunuz izleniyor olabilir! İşte telefonu korumak için kesinlikle dikkat etmeniz gerekenler

Cep telefonunuz, özel iletiler, banka numaraları, ferdî bilgiler, e-postalar ve bireyler dahil olmak üzere kendinizle ilgili hassas bilgiler içerebilir. Bir şeyden şüpheleniyorsanız, süratli hareket etmek en güzelidir. Sorun şu ki, sinyalleri birden fazla vakit vaktinde tespit edemiyoruz.

Bazı düzgün haberlerimiz var. Telefonunuzun güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini belirlemek için bir teknoloji uzmanına gereksiniminiz yok. Birtakım durumlarda bu belirtilere dikkat etmek kafidir. İşte o ipuçları.

DAHA YAVAŞ ÇALIŞIR

Kötü emelli programlar yahut berbat emelli yazılımlar, telefonunuzun olağandan daha yavaş çalışmasına neden olmuş olabilir. Bu virüs, aygıtın internete bağlanma performansını ve suratını etkileyebilir. Apple’ın yakın vakitte kabul ettiği üzere, işletim sistemindeki muhakkak güncellemelerden kaynaklanabilir.

AŞIRI ISINMA

Telefonunuz çok ısınırsa şaşırmamalısınız. Makus bir işaret, hücre sıcaklığının artmasıdır ve bunun nedeni, Intel’in Amerikan teknolojisini açıklayan art planda çalışan berbat niyetli bir program olabilir.

PİL BEKLENENDEN DAHA AZ VERİMLİ

Aşırı ısınma da pilin aşınmasına neden olabilir. Bu tesir, pilin bitmesine neden olan bir sistem yükseltmesinden de kaynaklanabilir. Fakat, değişiklik çok şiddetliyse, bunu düşünmek her vakit en uygunudur.

AÇILIR PENCERELER

Pop-up’lar ekseriyetle bir şeylerin yanlışsız olmadığının açık bir işaretidir. Bir siber güvenlik uzmanı, makus emelli yazılımların bilgisayarlara misal pencereler açabileceğini ve akıllı telefonunuzda çeşitli hareketler gerçekleştirmenizi isteyebileceğini söyledi. “Açılır pencereler görürseniz bunu aklınızda bulundurun.”

ŞÜPHELİ UYGULAMALAR VE SATIN ALMALAR

Bu uygulama akıllı telefonunuzun ekranını nereden gösteriyor? Bu ay kuşkulu bilgi kullanımınız oldu mu? Akıllı telefon faturanızda artış tespit ettiyseniz bu durum tehlikeli olabilir. Uzmanlar, servis sağlayıcının yahut üreticinin vakit zaman uygulama yüklemesine müsaade verilse de, bunların yasal olduğundan emin olmanın en yeterlisi olduğunu söylüyor.

Yine de data tüketimi beklenmedik bir halde arttıysa, bunu doğrulamak en güzelidir.
Bilgisayar korsanları, bilgilerinizi her türlü öğeyi satın almak için de kullanabilir. Uzmanlar, süreçleri doğrulamanızı önerir.

GARİP GÖRÜNÜM VE ART PLAN GÜRÜLTÜSÜ

Bir bilgisayar korsanı, aygıtınızı uzaktan manipüle ederek İnternet’te gezinirken web sayfalarının alışılmadık görünmesine neden olabilir. Garip bir ses duyuyor musun? Bu durum, sistemin olağandışı davranışını açıklayabilir. Art plan gürültüsü, birinin aramanızı neden kaydettiğini de açıklayabilir. Sesler yahut bip sesleri duyarsanız, bunun olma mümkünlüğü daha yüksektir.

TELEFONUNUZU AKINA UĞRAMAKTAN NASIL KORURSUNUZ?

Güvenilmez yahut yarım yamalak uygulamalar indirmekten kaçının. Uygulamayı yüklemeden evvel lütfen yorumları okuyun ve biraz araştırma yapın. Güvenliğinden emin değilseniz uygulamayı yüklemeyin.

Telefonunuza jailbreak yapmayın. Resmi olmayan uygulama mağazalarına erişmenize müsaade vermesine karşın, jailbreak, taarruza uğrama talihinizi artırır. Jailbreak’leri fonksiyonel tutmak için jailbreak’ler güncellemeyi atlar ve hacklenme bahtınız olağandan daha yüksektir.

Telefonunuzu sürekli elinizin altında bulundurun. Bilgisayar korsanları, telefonunuzu çalmak için fizikî erişimi kullanabilir ve telefonunuz kolay bir hırsızlıkla yahut tek bir günlük eforla ele geçirilebilir. Telefonunuz yanınızdaysa, bilgisayar korsanlarının telefonunuza erişmek için daha çok çalışması gerekecektir.

Karmaşık şifreler ve bir şifre kilidi kullanın. Doğum günleri yahut mezuniyet tarihleri ​​gibi kolay kolay iddia edilebilen PIN’leri kullanmaktan kaçının. “0000” yahut 1234 üzere temel varsayılanları kullanmayın. Altı karakterli üzere genişletilmiş bir parolanız varsa bunu kullanın. Birebir parolayı asla birden fazla yerde kullanmayın.

Cihazınızda şifre saklamayın. Bunun yerine KasperskyPassword Manager üzere inançlı bir parola yöneticisi kullanın. Bu hizmetler, tüm özel kimlik bilgilerinizi elektronik bir kasada saklamanızı sağlayarak size kolay erişim ve gereksinim duyduğunuz güvenliği sağlar.

İnternet geçmişinizi sık sık temizleyin. Tarayıcı geçmişinizdeki kırıntıları kullanarak hayatınızdaki eğilimleri belirlemek kolaydır. Dahil olan her şeyi, çerezleri ve önbelleği temizleyin.

Kayıp bir aygıt takip sisteminin aktifleştirilmesine müsaade verin. Aygıtınızın mevcut pozisyonunu takip etmek için “kayıp aygıt bulma” aracını kullanabilirsiniz. Birtakım telefonlarda zati bu fonksiyon bulunurken, oburlarının üçüncü taraf bir uygulama kullanması gerekebilir.

Tüm uygulamalarınızın şimdiki olduğundan emin olun. Bilgisayar korsanları, sağlam uygulamalardan bile yararlanabilir ve güncellemeler, sizi bilinen risklere karşı koruyan kusur düzeltmelerini içerir. Bu, işletim sisteminiz için geçerlidir, bu nedenle telefonunuzu mümkün olduğunda güncellediğinizden emin olun.

Oturum açmaya çalıştığınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirin. Apple Kimliği ve Google hesapları, aygıtlar için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar. Güvenliği artırmak için her vakit aktifleştirin. Parmak izleri ve yüz kimlikleri üzere biyometri giderek daha tanınan hale geliyor. Fizikî USB anahtarları mevcut olduğunda, bunlar da şahane bir seçenek olabilir.

2FA’nız olarak metin ve e-posta kullanın. Lakin, hiçbir müdafaadan daha uygun değiller ve SIM değiştirme üzere taarruzlar onu ele geçirilebilir hale getirebilir.

VPN olmadan halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçının. Kaspersky VPN Secure Connection üzere eserler, istenmeyen görüntülemeyi önlemek için bilgileri şifreleyebilir ve anonimleştirebilir.