‘Sandık heyeti titizse tekrarlanmış oy çıkmaz’

YSK Lideri Muammer Akkaya SÖZCÜ’ye konuştu. Türkiye’de seçimlerin sağlıklı yapıldığını söyleyen Akkaya, yinelenmiş oy tasasıyla ilgili “Önemli olan sandık heyeti üyelerinin, müşahitlerin vazifelerini titizce yapmasıdır” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Yüksek Seçim Şurası’nın (YSK) elinde olmayan bilgiler bizde var” açıklaması üzerinden çarpıtmalar devam ederken, YSK Lideri Muammer Akkaya, seçime katılma hakkı elde edecek partilerden hiçbir şey saklanmadığını, dünyada en emniyetli seçim yapılan ülkeler ortasında Türkiye’nin ön sıralarda yer aldığını söyledi.

18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarının adrese dayalı olarak seçmen kütüklerinin hazırlandığını belirten YSK Lideri Muammer Akkaya bu yıl seçim olmadığı için Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden bilgilerin istenmediğini söyledi. Lider Akkaya, şunları söyledi:

“Seçim periyodu yaklaştığında bu listeleri zati isteriz. İki yıldır seçim tablosunu açtık. Biz şunu istiyoruz, ‘vatandaş mı, değil mi’. Biz buna nazaran adrese dayalı olarak ona nazaran bakıyoruz. Ondan sonra oy kullanma hakkı olmayan, seçmen olamayacakları düşürüyoruz. Bunlar ortasında kısıtlılar var,  askeri öğrenciler, mahkum ve benzerleri var. Seçmen kütüğünde bu düzenlemeler yoksa 18 yaşını dolduran herkes seçmen olamıyor.”

“TAHMİNİM VAR”

Seçime girmeye hak kazanan, yeterliliği olan siyasi partileri YSK’nın ilan ettiğini hatırlatan YSK Lideri , “Bir seçim periyodunda, seçime girme hakkı elde eden partilerin iki sefer seçmen kütüklerini alma hakları var.  Kesinlikle hiçbir şey saklanmadan biz de olan bilgileri olduğu üzere siyasi partilerle paylaşıyoruz. Onun dışında öteki bilgi bilmiyorum. CHP Genel  Liderinin ‘Bizdeki bilgiler YSK’nın elinde yok’ kelamlarını ne emelli söylediğini, kastı nedir onu doğrusu anlayamadım. Ancak o sözlerle ilgili iddiam var lakin yorum yapmak istemiyorum.” dedi.

YSK’nın,  seçimle ilgili lazım olacak her bilgiyi siyasi partilere verdiklerini, parti yetkilerinin de bildiğini hatırlatan YSK Lideri muammer Akkaya, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Seçmen kütüklerinin etkinleşmesi için seçim periyodunda genelge çıkarırız. Listeleri hem vatandaşlarımız, hem de siyasi partiler inceler. Listede yer alması gereken 7 değerli bilgi ortasında yanlışlık olup olmadığını inceler ve bunları düzelttirebilirler. Seçmenin, bilgilerle ilgili itiraz hakları var.  Ne bileyim vatandaş vefat etmiştir nüfustan düşürülmemiş olabilir, kusurlu bilgiler yer alabilir. Bunlar el birliğiyle düzeltilir.”

HER VAKİT HAZIRIZ

YSK olarak seçime her vakit hazır olduklarını kaydeden Lider Akkaya, seçimin her vakit farklı süreçleri olduğunu kaydetti ve şu örneği verdi:

“Bizim için değerli olanlardan birisi fligranlı seçim pusulası basılması. Zarflarımız aslında hazır. Geri kalan materyal her halde  rahatlıkla temin edilir. Fligranlı kağıt basmak vakit alıyor. Onun için şöyle yapıyoruz: En az iki seçim yapılacakmış üzere kağıt bulunduruyoruz. gezebiliyorsunuz bir referandum ya da en az iki seçimlik kağıt bulunduruyoruz. Şu anda elimizde iki seçimlik kağıt hazır. Bu önümüzdeki seçimler için değil. Onlar zati depolarımızda var. Daha sonraki yapılacak seçimler için yeniden kağıt alıyoruz. “

Muammer Akkaya

BOYAYA GEREKLİ Mİ?

Bazı siyasi parti yetkililerinin, seçimlerde yinelenmiş oy kullanımını engellemek için oy kullananın parmağının boyanmasını gündeme getiriyor. YSK Lideri Muammer Akkaya, bu taraftaki talepleri şöyle kıymetlendirdi:

“Parmak boyasına gerek olmadığı istikametinde kanun değişmişti. Parmak boyanmasına

İhtiyaç da yok Türkiye’de şöyle: Sandık şurasında siyasi partileri temsil eden şahıslar var. Niye boya sürülüyordu? Oburunun yerine oy kullanmasın diye. Oburunun yerine oy kullanmasını engellemek için siyasi parti temsilcilerinin de daha dikkatli olması gerekir. Bu sayede mükerrer  oy kullanılmasına mahzur olunur diye düşünüyorum. Kıymetli olan sandık konseyi üyelerinin, müşahitlerin  misyonlarının titizlik yapmasıdır.

GÜVEN ZEDELENMEMELİ

Seçimde yarışan siyasi partilerdir.  Sandık konseyinde vazife yapan temsilcileri titiz davranırsa  bir sorun olmaz diye düşünüyorum.   Mükerrer oy kullanımı Türkiye’de mümkün değil. Herkesin bir tane vatandaşlık numarası var. İkinci bir seçmen olamaz. Yalnızca tahminen diğerinin yerine oy kullanmasına pürüz olacak bir şey. Boya olsa da, olmasa da suiistimal edilebilir.

Türkiye’de seçimler sağlıklı yapılıyor.  1950’den beri, dünyada sahiden örnek gösterilerek yaptığımız işlerden bir tanesi seçim diye düşünüyorum. Seçmenin sandığa olan inancı çok kıymetli bir şey. Bu inancı gerçekle ilgisi olmayan sözlerle zedelenmemesi gerekir.”