Rusya’dan ABD’ye ileti: Odessa’da HIMARS roketlerini Kalibr füzeleriyle vurduk

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun aksiyonlarına ait açıklamalarda bulundu.

İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki taarruzların sürdüğünü belirterek, “Denizden fırlatılan Kalibr yüksek hassasiyetli füzelerle Odessa bölgesindeki Mayorskoye yerleşim ünitesi civarındaki Amerikan HIMARS çok namlulu roketatar ve Batı üretimi hava savunma sistemi için roketlerin bulunduğu mühimmat deposu yok edildi” sözlerini kullandı.

Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik kuvvetlerinin Zaporijya bölgesinde Gulyay Pole kentinde bulunan 102. Ukrayna bölge savunma birliklerine ilişkin askeri araçlar için 100 tondan fazla akaryakıtın bulunduğu depoyu imha ettiğini kaydederek, Donetsk bölgesinde Novomihaylovka yerleşim ünitesinde 30’dan fazla Ukrayna askerini etkisiz hale getirdiklerini ileri sürdü.

Konaşenkov, Herson bölgesinde Knyazevka yerleşim ünitesi yakınlarında iki Amerikan üretimi M777 obüsü yok ettiklerini aktararak, Donetsk bölgesinde Staromlınovka ve Gorlovko yerleşim ünitesi yakınlarında 9 Ukrayna insansız hava aracını düşürdüklerini lisana getirdi.

Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ilişkin 267 uçak, 148 helikopter, 1785 insansız hava aracı, 367 hava savunma füze sistemi, 4 bin 359 tank ve zırhlı araç, 810 çok namlulu roketatar, 3 bin 323 obüs ve havan topu, 4 bin 984 özel askeri araç imha edildi” diye konuştu.