Muğla Belediyesi’nden ‘ödediği verginin karşılığını alamıyor’ çıkışı

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr.Osman Gürün, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının 53’üncü olağan meclis toplantısına katıldı. Meclis üyelerine Büyükşehir Belediyesinin vilayet genelinde yaptığı yatırımlarla ilgili bilgi veren Lider Gürün meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı.

“BAŞAT ESERLERİ, VERİMLİ TOPRAKLARI OLAN BİR TARIM KENTİYİZ”

“MUĞLA OLARAK ÖDEDİĞİMİZ VERGİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

Muğla’nın ödediği vergi ve merkezi hükümetten aldığı yatırım konusunun herkesi yakından ilgilendirdiğini belirten Lider Dr. Osman Gürün “2021 yılında Muğla’mızın ödediği vergi 5 Milyar 931 Milyon 360 TL. Türkiye genelinde en çok vergi ödeyen 18’nci vilayet pozisyonundayız. 2021 yılında merkezi hükümetin Muğla’ya yapılan yatırım 384 Milyon 186 Bin TL ve aldığımız yatırımda 34’ncü vilayet durumundayız. Muğla bunu hak etmiyor. Burada bir adaletsizlik var. Biz ödediğimiz verginin karşılığında hak ettiğimiz yatırımları da kentimizde görmek istiyoruz” dedi.

“MUĞLA MERKEZİN SU GEREKSİNİMİNİ SAĞLAYAN YERALTI SULARINA ZİYAN VERECEK”

Gürün, maden arama alanlarının genişletilmesini eleştirirken bunun su kaynaklarına ziyan vereceğini söyledi. Gürün, “Şehrimizin yüzde 60’ında maden arama ruhsatı var. 3 Termik santralimiz var. Galeri sistemi ile kömür aramaya başladılar. Muğla merkezin su gereksinimini sağlayan yeraltı sularına ziyan vereceği için gerekli hukuksal çabayı başlattık. Burada tekrar söylüyorum ülkemizde Su Bakanlığı kurulmalı” formunda konuştu.