Microsoft, Güvenlik Uzmanları için Security Copilot’u Tanıttı

Microsoft, Salı günü Security Copilot adını verdiği GPT-4 destekli yeni bir yapay zeka botunu tanıttı. Sınırlı önizleme sürümüyle tanıtılan bu bot, uçtan uca koruma sağlamak için yardımcı bir danışman gibi görev görecek.

OpenAl tarafından geliştirilen GPT-4 dil modelinden faydalanan Security Copilot, tanıtımda belirtildiği gibiyse siber güvenlik analistlerinin oldukça işini kolaylaştıracak özelliklerle karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Zaten yeterince gelişmiş olan GPT-4’ü, Microsoft’un çeşitli güvenlik ve yazılım ürünlerinden gelen tehdit istihbaratı verileriyle besleyerek ortaya koydukları bu ürün, güvenlik ekiplerinin karşı karşıya kaldıkları durumu daha hızlı bir şekilde anlamlandırıp aksiyon almasında yardımcı olacak.

Örneğin siber güvenlik ve olay müdahale uzmanları, Security Copilot’a kullanmış oldukları sistemlerde herhangi bir şüpheli kullanıcı girişi yapılıp yapılmadığını araştırmasını veya sistemlerde yaşanmış herhangi bir siber saldırıyı “cyber kill chain”e uygun halde rapor haline getirmesini söyleyebilecek. Ayrıca URL’lerin zararlı olup olmadığına dair kontroller yaptırılabilmesi, kod parçacıklarında güvenlik açıklarının daha etkili bir şekilde tespit edilmesi de Security Copilot’un hedefleri arasında.

Microsoft’un kendi açıklamasına göre proje, çeşitli kaynaklardan elde edilen günlük 65 trilyon veriyle her geçen gün daha da güçlü bir şekilde eğitiliyor. Bu verilerin tamamının kullanıcı gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde elde edildiğini, müşteri verilerinin temel yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılmadığının da ayrıca altı çizildi.

Bu, son iki aydır Bing, Edge tarayıcı, GitHub, LinkedIn ve Skype dahil olmak üzere yazılım tekliflerine üretken yapay zeka özelliklerini istikrarlı bir şekilde entegre eden Microsoft’un en son yapay zeka hamlesi. Bu gelişme, teknoloji devinin Office, Outlook ve Teams gibi üretkenlik ve kurumsal uygulamalar paketine yapay zeka özelliklerini entegre eden Microsoft 365 Copilot’u piyasaya sürmesinden haftalar sonra gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir