Merkez Bankaları duyurmaya başladı: Birinci tarihi faiz kararı İsveç’ten geldi

Son dakika haberi: Enflasyonist tasalar ve merkez bankalarının para siyasetlerindeki enflasyonla çaba için “şahin” beklentiler emtia fiyatları üzerinde baskıyı sürdürüyor.

Bu hafta Fed ve BOE dahil 25  başka merkez bankası faiz kararlarını açıklayacak. Gelen birinci iletilere nazaran bankaların enflasyonla gayret kapsamında toplamda 500 baz puanın üzerinde faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Karar metninde, enflasyonun ileriye dönük gelişimini değerlendirmenin hala güç olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Riksbank, enflasyonun gaye düzeye geri dönmesini sağlamak için gerektiğinde para siyasetini uyarlayacaktır. Öte yandan haziran ayındaki karara uygun olarak varlık alımlarına devam edilecek lakin yıl sonunda bunun sona ermesi bekleniyor. Böylelikle varlık alım ölçüsü kademeli olarak azalacak ve iddia müddeti boyunca yarıya inecektir.”

Bankanın ekonomik varsayımlarına de yer verilen karar metninde, ülkede enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,6, 2023’te ise yüzde 8,5 olması bekleniyor. Öte yandan bankanın siyaset faizinin yılın son çeyreğinde yüzde 1,90’a ulaşması öngörülürken, gelecek yılın 3. çeyreği için beklentiler yüzde 2,53 seviyesinde oluştu.

İsveç’te enflasyon ağustosta yıllık yüzde 9 ile Haziran 1991’den bu yana en yüksek artışını kaydetmişti.

Riksbank, bu yıl faiz artırımı tarafındaki birinci adımını ise nisanda atmış ve yüzde 0 seviyesinde bulunan siyaset faizini yüzde 0,25’e yükseltmişti. Banka, haziran ayında da 50 baz puanlık artırıma giderek siyaset faizini yüzde 0,75 seviyesinde belirlemişti.

Kararın akabinde dolar/İsveç kronu paritesi dünkü kapanışının yüzde 1,9 üzerinde 10,81 düzeyinde seyrediyor.

GÖZLER ARTIK FED’DE 

ABD Merkez Bankası Fed kararı açıklanacak. TCMB’de dahil başka bankalar için ise gözler perşembe gününde olacak.

Riksbank, Fed, Güney Afrika Merkez Bankası’nın faizi 75 baz puan artırması beklenirken, Endonezya’da 25, Norveç ve Filipinler’de 50, Tayvan’da 12,5 baz puan artış beklentisi var.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısı da perşembe gerçekleşecek. BOE’den 50 baz puanlık artış bekleniyor.

İsviçre Merkez Bankası’nın eksi yüzde 0,25 düzeyindeki siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 0,50’ye yükselterek, eksi faiz uygulamasını sonlandıracağı varsayım ediliyor. Japonya ve Brezilya Merkez bankalarının ise faizleri sabit tutacağı öngörüsü hakim.

Analistler, enflasyonist telaşlar paralelinde merkez bankalarının tarihi seviyede faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin güçlendiğini belirterek, faiz artışlarının emtia fiyatlarında aşağı taraflı hareketi desteklediği söyledi.

TCMB’nın ise faizi yüzde 13 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor.

ALTININ ONSU, NİSAN 2020’DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Geçen hafta 1.654 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gören altının onsu, haftayı yüzde 2.4 kayıpla tamamladı. Altının ons’u 1668 dolardan süreç görüyor.

ALTIN FİYATLARI

Gram Altın: 982 TL
Çeyrek Altın: 1647 TL
Cumhuriyet Altın: 6566  TL 

Paladyum yüzde 2 kıymet kaybederken, gümüş yüzde 3,8 ve platin yüzde 2,9 bedel kazandı. Analistler, gümüşün; yelpazesi genişlemeye devam eden endüstriyel bir metal olduğunu ve gümüşe talebin arttığını söyledi.

Bakır yüzde 1.3, kurşun yüzde 0.9, alüminyum yüzden 2.1 ve çinko yüzde 4.7 azalış kaydetti.

PETROL VE GAZ DÜŞTÜ

Geçen hafta Brent petrol yüzde 1.2, New York Ticaret Borsası’nda süreç gören doğal gaz da yüzde 2,9 kıymet kaybetti.

Brent petrol fiyatlarındaki düşüşte, global petrol talebine ait telaşlar tesirli olurken, Çin’de Covid-19 tedbirlerinin sıkılaştırılması, ABD ile Avrupa’da faiz artırımlarının ekonomileri yavaşlatacağı ve yakıt talebini azaltacağı kaygıları fiyatları aşağı istikametli baskılamaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’nin ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü de talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatlardaki gerilemeyi destekledi.

Brent Petrol 92 dolardan süreç görüyor

TARIM EMTİALARINDA DA DÜŞÜŞLER ÖNE ÇIKTI

Geçen hafta tarım emtialarında da düşüşler öne çıktı.

Chicago Ticaret Borsası’nda süreç gören buğday yüzde 1,1 ve mısır yüzde 0,8 azalış kaydederken, pirinç yüzde 1,4 ve soya fasulyesi yüzde 2,6 arttı.

Dünya buğday üretim varsayımlarının evvelki aya nazaran artış göstermesi, buğday fiyatlarında paha kaybına, ABD’nin üretim varsayımlarını düşürmesi de soya fasulyesi fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Geçen hafta pamuk yüzde 5,3 ve kahve yüzde 5,9 kıymet kaybederken, şeker yüzde 0,3 arttı. Kakao ise yatay seyretti.

Faiz artırımı beklentileri ve ekonomik büyümeye yönelik telaşlar, pamuk fiyatlarında kıymet kaybına neden oldu.

Küresel büyümenin yavaşlaması nedeniyle kahve talebine yönelik kaygılar kahve fiyatlarını olumsuz etkilerken, Brezilya’daki kurak hava ve şeker üretiminin evvelki yıla nazaran azalması da şeker fiyatlarında yükselişi beraberinde getirdi.

Analistler, bu hafta açıklanacak Fed, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası faiz kararlarının varlık fiyatları üzerinde tesirli olabileceğini söyledi.