Kuşağı tehlikedeki beş endemik balık muhafaza altına alındı

Türkiye’de kuşağı yok olma tehlikesindeki endemik balık tiplerinden beşi laboratuvarda müdafaaya alındı. Bu balıklar yalnızca Acıgöl, Kırkgöz ve Nemrut Gölü, Boğaçayı ile Manavgat- Peri Köprüsü ortasındaki iç sularda yaşıyor.

Akdeniz Su Eserleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü (AKSAM), birçoğu jenerasyonu tehlike altında olan Türkiye’de 180 civarındaki endemik balık çeşitlerinin korunması, üretimi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için proje başlattı.

Türler için gen bankası niteliğindeki projede birinci etapta, Antalya ve etrafındaki 5 endemik balık tipi laboratuvar ortamına alındı.

AKSAM’ın Antalya Kepez Su Eserleri Üretme İstasyonu’nda endemik tiplerden 3’ünün üreme çalışmaları muvaffakiyetle sonuçlandı, 2’si için de çalışmalar sürüyor.

Bu balıklar yalnızca Acıgöl’de yaşayan Anatolichthys transgrediens (dişli sazancık) yalnızca Kırkgöz ve Nemrut Gölü’ndeki Paraphanius mentoides (Dişli sazancık), Boğaçayı ile Manavgat- Peri Köprüsü ortasında iç sulardaki Capoeta antalyensis (Antalya sarı balığı) ve Alburnus baliki (inci balığı) ile Kırkgöz Kaynağı ve Düden Pseudophoxinus antalyae (Antalya çiçek balığı).

Ekoloji ve Kaynak İdaresi Kısım Lideri Dr. Soner Çetinkaya, şu ana kadar 180 endemik balık tipi tespiti yapıldığını söyledi.

Çetinkaya, şöyle konuştu: “İklim değişikliği ve beşeri faaliyetler nedeniyle ne yazık ki bu 180 endemik cinsimizin çoğunluğu jenerasyonu tehlike altında, yok olmayla karşı karşıya.”

“Enstitüde de üreme çalışmalarını başlattık, bir kısmı adaptasyon evresinde, bir kısmının üretimini de gerçekleştirdik. Yalnızca bu 180 cinsten 5’inin yetiştiriciliğini yapabilmek, soyunun devamını sağlayabilmek kâfi değil.”

“Ülkemizin sahip olduğu bu biyolojik zenginliği koruyabilme ismine şayet projelendirip kaynak sağlayabilsek çeşitlerin tamamını müdafaa altına almak istiyoruz. Bu ağır emek, kaynak ve yetişmiş insan gücü gerektiriyor.” DHA)