Kraliçe 2’nci Elizabeth’in cenaze merasimi 19 Eylül’de yapılacak

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth için resmi cenaze merasiminin 19 Eylül Pazartesi günü yapılacağı açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına nazaran, Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, perşembe günü ölen Kraliçe 2’nci Elizabeth için cenaze merasiminin 19 Eylül’de başşehir Londra’daki Westminster Abbey kilisesinde düzenleneceği belirtildi.

Kraliçe 2’nci Elizabeth ve eşi Prens Philip 1947’de, tarih boyunca hükümdarların ve kraliçelerin taç giyme merasimlerine de konut sahipliği yapan bu kilisede evlenmişlerdi.

Dünyanın dört bir yanından devlet liderlerinin yer alacağı merasime yaklaşık 2 bin kişilik üst seviye protokolün iştiraki bekleniyor.

Bu sabah resmen İngiltere’nin yeni hükümdarı olan Kral 3’üncü Charles, Kraliçe’nin cenaze merasiminin yapılacağı günün ülkede resmi tatil edilmesine karar verdi.

Cenaze merasiminin ve resmi tatil gününün sona ermesiyle ülkede matem sürecinin de tamamlanması bekleniyor.

Prens William ise Galler Prensi ve Prensesine ilişkin toplumsal medya platformlarında paylaştığı notta, dünyanın bir önder, kendisinin ise büyükannesini kaybettiğini söz etti.

Kral 3’üncü Charles’ın akabinde tahtın birinci varisi pozisyonunda olan Prens William, “Bugünün geleceğini biliyordum. Ancak babaannemin olmadığı bir hayatın gerçekliğini hissetmemiz vakit alacaktır. Kral olan babamı elimden gelen her halde destekleyerek Kraliçe 2. Elizabeth’in anısını onurlandıracağım” dedi. (HABER MERKEZİ)