Korsan içerikleri yasallaştırmıştı… Microsoft, Rusya’da geri adım atmak zorunda kaldı!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasının ardından Microsoft, ürünlerinin Rusya’daki tüm yeni satışlarını durduracağını açıklamıştı. Intel, AMD, IBM, TSMC ve GlobalFoundries gibi bilgisayar şirketleri de Rusya’ya çip satışlarını durdurmuştu. Bunların yanı sıra Xbox konsolları, Azure, Windows ve Microsoft 365 satışlarını da durdurma kararı almıştı.

MİCROSOFT’UN KARARSIZLIĞI SÜRDÜ

Microsoft 400 çalışanını işten çıkararak Rusya’daki faaliyetlerini küçültmüştü. Yeni satışlar askıya alınırken Rus müşterilerle olan sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğini söyledi. Bunun ardından, Rus müşteriler Windows 11 veya Windows 10’u artık indiremediklerini bildirmeye başladılar.

Microsoft, geri adım attı…

Rusya’nın en eski gazetelerinden biri olan Kommersant’a göre Microsoft geri adım atarak, müşterilerine lisanslarını yenilemeleri için mektup gönderdi. Yaptırım altında olmayan ofislerin, şirketlerin ve tüzel kişiliklerin lisanslarını yenileyebilecekleri belirtildi.

RUSYA’DAKİ KORSAN YAZILIMLARLA MÜCADELE ETMEK İSTEDİ

Microsoft’un yaptırımların yasal yollardan yazılım ve güncelleme almayı imkansız hale getirdiği Rusya’da korsanlığı engellemek için kendisiyle çelişen bu hamleyi yaptığı söyleniyor.

Microsoft’un Rus müşterilerini kaybetmek istemediği ve bu nedenle Rus tüzel kişiliğini kapatmadığı ve yazılımı desteklemeye ve güncellemeye devam etmenin yollarını bulmaya çalıştığı belirtildi.

RUSYA, BATI İÇERİKLERİNE KARŞI KORSANLIĞI YASALLAŞTIRMIŞTI

Rusya kısa bir süre önce Batı teknolojisinin ve oyun ve film gibi içeriklerin korsanlığını yasallaştırdı.

Yaptırımların etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte Rusya’da “devletin savunma ve güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili acil durumlarda” bu tür eylemleri yasallaştıran yasaların bulunduğu biliniyor. Yasa, hükümete patent sahibinin rızası olmadan varlıklara el koyma yetkisi veriyor.

Ayrıca yasa yalnızca Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin fikri mülkiyetlerini etkiliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir