Kira düzenlemesinden birinci ayrıntılar: Fırsatçı konut sahipleri yandı

Hükümet fahiş kira artışından vatandaşı korumak için tam gaz çalışıyor. Dün akşam saatlerinde Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ticaret Bakanlığı, TBMM ve bakanlıkların ilgilileri kira artış oranlarına ait düzenleme için bir ortaya geldi.

KİRALAR VİLAYET İL MERCEK ALTINA ALINIYOR

Sabah’ın haberine nazaran, Vatandaşın mağdur olmaması ismine kira artışıyla çaba eden bakanlıkların yaptığı toplantıda çalışmalar masaya yatırıldı. Yapılan istişareler sonucunda kira fiyatları vilayet il mercek altına alınarak TÜFE oranını aşan kiraları denetleyip ceza vermek, TOKİ, belediye ve şirketlere kiralık toplumsal konut ürettirmek, büyükşehirlerdeki kira artışlarına hudut getirmek üzere tahliller üzerinde durulduğu öğrenildi.

Ortaya çıkan formüllerin, Lider Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduktan sonra son formunu alması ve kamuoyuna açıklanması planlanıyor.

Kira artış oranları da gündeme geldi. Borçlar Kanunu’na nazaran 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE’ye nazaran yapılıyor. 5 yıldan sonra mesken sahipleri isterse, yeni kira tespiti yapıyor.

Bu da rayiç bedel üzerinden gerçekleşiyor. Lakin, enflasyondaki artış nedeniyle mesken sahipleri yüksek artışa zorluyor. Bunun denetlenmesi için de sistem kurulabileceği belirtiliyor.

UCUZ TOPLUMSAL KONUT

Toplantıda, alternatifler de değerlendirildi. Bilhassa Hollanda’nın tavan fiyat modelinin Türkiye’de uygulanması ve yeniden Avrupa ülkelerinde uygulanan toplumsal konut üreterek kiraya verilmesi masaya yatırıldı.

Bunun TOKİ ve belediyeler üzerinden yapılması, bu kurumların yalnızca kiraya verilmek üzere ucuz konut üretmesi de gündem unsurları ortasında.

Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyetinin düşük olması planlanıyor.