Katar, Afganistan’da eğitimle ilgili toplantıya ev sahipliği yaptı

Katar’ın başkenti Doha’da, Afganistan’da eğitimin geleceği ve karşılaşılan zorluklarla ilgili toplantı düzenlendi.

Katar haber ajansı QNA’ya göre, toplantıda Katar’ı, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Lulva el-Hatır ve “Her Şeyden Önce Eğitim” Kurumu Üst Yöneticisi CEO’su Fehd es-Sıleyti temsil etti.

Toplantıya ayrıca, Afganistan Eğitim Bakanlığından Eğitim Bakanı Mevlevi Seyyid Habib başkanlığında bir heyet, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Güney Asya Bölge Direktörü George Laryea-Adjei başkanlığında başka bir heyet ve BM’ye bağlı “Education Cannot Wait” (Eğitim Beklemez) Fonu Stratejik Ortaklıklar Birimi Başkanı Nasır Fakih katıldı.

Toplantıda, Afganistan’daki ekonomik zorluklar, sınırlı imkanlar, zayıf altyapı ve eğitime erişimde eşitliğin olmaması konuları ele alındı.

Katılımcılar, herkesin eğitime erişim hakkının teminat altına alınması, zorluklarla mücadelede ortak bir düşüncenin benimsenmesi ve Afganistan’ın tüm bölgelerindeki öğrencilere kaliteli eğitim fırsatları sağlanması gerektiğini ifade etti.

Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Hatır, Afganistan’da eğitim ve sağlık alanlarında köklü çözümler üretilmesi için toplantıların sürdürülmesinin önemli olduğunu ve Katar’ın bu konudaki zorlukları aşma noktasında Afgan halkını desteklek istediğini dile getirdi.

Afgan eğitim heyeti ise toplantıyı düzenleyen Katar’a teşekkürlerini sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir