James Webb teleskobu bilinen en eski galaksiyi bulmuş olabilir

Victor Tangermann

NASA’nın çığır açan James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından toplanan bilgiler akmaya devam ediyor.

New Scientist mecmuasında yayınlanan en son ön araştırmaya nazaran, çok yakında şu ana dek tanımlanan en eski galaksinin imgelerine bakıyor olabiliriz; bu, bilinen cihanın doğumundan kısa bir mühlet sonra gerçekleşen yıldız oluşumunu manaya formumuzu büsbütün değiştirebilecek tipten bir keşif.

Ve söylemek bile gereksiz, bu harika teleskop işe daha yeni başlıyor.

EN ESKİSİNDEN DAHA ESKİ

Henüz hakemli bir mecmuada yayınlanmayan ve salı günü paylaşılan bir makalede detaylı biçimde izah edildiği üzere, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Rohan Naidu öncülüğünde çalışan bir takım, ‘GLASS-z11’ ve ‘GLASS-z13’ diye isimlendirilen ve Büyük Patlama’dan sırf 300 milyon yıl sonrasına tarihlenen iki olası aday galaksiyi genel çizgileriyle betimliyor.

Bu, daha evvelki resmi olmayan rekor sahibinden, yani Nisan ayında keşfedilmesinden beridir bilinen en uzak galaksi olarak kabul edilen ve ‘HD1’ ismi verilen galaksiden yaklaşık 30 milyon yıl yaşlı olduğu manasına geliyor.

Naidu, New Scientist mecmuasına verdiği demeçte, “Son derece uzak galaksiler bağlamında ziyadesiyle zorlayıcı iki aday bulduk” diyor. “Şayet bu galaksiler düşündüğümüz aralıktaysa, Cihan o noktada daha birkaç yüz milyon yaşında olmalı.”

Bu iki galaksi, Samanyolu’nun 100.000 ışıkyılı çapına kıyasla küçük ve sırasıyla sadece 1.600 ve 2.300 ışıkyılı genişliğindeler.

İKNA EDİCİ ADAYLAR

Araştırmacılar, HD1’in tahtından indirilmesinden evvel daha fazla tahlile muhtaçlığımız olduğunu kabul ediyorlar. Elbet, yayınladıkları makalenin meslektaş değerlendirmesinden geçmesi gerekecek.

Danimarka’da bulunan Niehls Bohr Enstitüsü’nden (göz kamaştırıcı yeni sarmal gökada manzarasının gerisindeki birebir araştırmacı olan) ortak müellif Gabriel Brammer New Scientist’e verdiği demeçte, “Adaylar ziyadesiyle ikna edici” diyor.

Bilimsel operasyonları başlayalı şimdi birkaç hafta olmuşken, bilim insanları Webb’in yetenekleri karşısında daha şimdiden şaşkına döndüler.

Brammer, “JWST’nin uzaktaki galaksileri göreceğinden çok emindik” diye ekliyor. “Buna rağmen, onları tespit etmenin bu kadar kolay olmasına bir ölçü şaşırdık.”

Kaynak: Futurism

Çeviren: Tarkan Tufan