İzlanda’da çok sayıda kişi yanardağ patlamasını keyifle izledi

İzlanda’da patlayan yanardağ, ülkede büyük ilgi çekti. Yetkililerin ikazlarına karşın çok sayıda kişi, lavların ve dumanların çıktığı dağdaki çarpıcı imgeyi izlemek için bölgeye akın etti.

İzlanda’nın başkanti Reykjavik yakınlarında patlayan yanardağ değişik imgelere sahne oldu.

İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO), evvelki gün “Fagradalsfjall Dağı’nda patlama başladı” açıklaması yaptı. Reykjanes Yarımadası’nda yaşanan volkanik hareketlilik sonucu kızgın lavlar yeryüzündeki çatlaklardan yüzeye çıktı.

Yerel basın tarafından canlı olarak aktarılan imgelerde, yanardağdan lav ve duman püskürdüğü görüldü.

HALKA ‘ZEHİRLİ GAZ’ UYARISI

Yetkililer halka ortaya çıkan zehirli gazlar nedeniyle bölgeden uzak durma daveti yaptı. Uçakların bölgede uçmaması için “kırmızı alarm” verildi. Dışişleri Bakanlığı ise yanardağdaki aktivitenin uçuşları durdurmayacağını ve ülkenin hava alanının açık olduğunu duyurdu.

Uyarılara karşın çok sayıda kişi çarpıcı manzarayı izlemek için yanardağ etrafına akın etti.

Reykjanes Yarımadası, başşehir Reykjavik’in güneybatısında volkanik ve sismik bir sıcak nokta olarak biliniyor. Bölgede geçen yıl 6 ay boyunca lav ve duman püskürten yanardağ patlaması nedeniyle binlerce İzlandalı ve turist bölgeyi ziyaret etmişti.

2010’da İzlanda’daki Eyjafjallajokull Yanardağı’nın patlaması, dünya çapında hava trafiğini etkilemiş, 100 binden fazla uçuş iptal edilmişti.