İtalya Başbakanı Draghi: Temmuz ayı başında Ankara’ya gideceğim

İtalya Başbakanı Mario Draghi, İtalyan Senatosunda aktüel gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ukrayna-Rusya ortasında önemli müzakerelerin acil ateşkes davetinde bulunan Başbakan Draghi, İtalya’nın silah tedarikini dışlamadan Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Ukrayna’ya taarruzların başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rusya’ya karşı sert tutum sergileyen Draghi, ekonomik yaptırımlar yoluyla baskıyı sürdürmenin değerli olduğunu söyleyerek, “Moskova’yı müzakere masasına getirmek zorundayız. İnsani krizin daha da berbata gitmesini önlemek ve müzakereleri yine başlatmak için bir an evvel ateşkes sağlamalıyız.” dedi. Draghi, “İtalya, Rus işgalini püskürtme uğraşında Ukrayna hükümetini desteklemeye devam edecek. Bunu Avrupalı ortaklarımızla yakın uyum içinde yapacağız.” halinde konuştu.

İtalya’nın savaşa müzakere ile gelen bir tahlili teşvik etmek için elinden gelen her şeyi yapacağını söz eden Draghi, rastgele bir mutabakatın sürdürülebilir olması için Ukrayna’nın tam dayanağa sahip olması gerektiğini kaydetti.

Draghi, Avrupa Birliği ve G7 tarafından Moskova’ya uygulanan yaptırımların Rus iktisadı üzerinde kıymetli bir tesiri olduğunu ve bunun “önümüzdeki aylarda daha da güçleneceğini” belirtti.

“Ukrayna olmadan barış kabul edilemez”

Draghi, “İtalya, tüm arabuluculuk biçimleri için Avrupalı ortakları ve müttefikleriyle birlikte hareket edecek. Lakin barışın nasıl olacağına Ukrayna karar verecek, oburu değil. Ukrayna olmadan barış kabul edilemez.” dedi.

İtalya’nın NATO birliğine bin asker daha göndermeye hazır olduğunu duyuran Draghi, “NATO, doğu kanadındaki faaliyetlerini ağırlaştırdı ve İtalya’nın asker katkısı 2 bin 500. Orta vadede müttefiklerimizin aksiyonları doğrultusunda Macaristan’a 250, Bulgaristan’a 750 asker göndermeye hazırız. Romanya’yı Karadeniz’de mayın temizlemede ve Slovakya’da füze savunmasında desteklemeyi kıymetlendiriyoruz.” biçiminde konuştu.

Draghi, Moskova’nın geçtiğimiz ay Rus diplomatların hudut dışı edilmesine misilleme olarak dün 24 İtalyan diplomatı hudut dışı etme kararını “düşmanca bir eylem” olarak gördüğünü yinelerken, bunun diplomasi kanallarının kapanmasına yol açmaması gerektiğini vurguladı.

“Temmuz ayı başında Türkiye’ye gideceğim”

İHA’nın aktardığına nazaran İtalya Başbakanı Draghi, İtalya ile Türkiye ortasında 10 yıldır önderler tepesi yapılmadığını işaret ederek, “Temmuz ayı başında ikili tepe için Ankara’da olacağım. Tepede Ukrayna’daki savaş çerçevesinde müzakereler ve ikili alakaları ele alacağız.” diye konuştu.