İstanbul’da yağmur ne kadar sürecek? İstanbul’da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün ihtarlarının akabinde kentteki birtakım bölgelerde sabaha karşı yağış tesirli olmaya başladı.

İSTANBUL’DA YAĞMUR NE KADAR SÜRECEK? 

İstanbul’da yağışlı havanın 11 Ağustos Perşembe akşamına kadar sürmesi bekleniyor. İsatanbul’da hava sıcaklığı bugün  32°C o, yarın ise  29°C olacak.

KUVETTLİ YAĞIŞTAN HANGİ İLÇELER ETKİLENECEK? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmeler ve radar bilgilerine nazaran; hala İstanbul’un batı etraflarında devam eden gök gürültülü sağanak yağışların, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece ve Arnavutköy ilçelerinde bugün  öğlen saatlerine kadar mahallî kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir” denildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yarın sabah saatlerinden itibaren beklenen kuvvetli yağış nedeniyle vatandaşları uyardı.

Yerlikaya, toplumsal medya hesabından hava durumuyla ilgili paylaştığı haritada, turuncu kodla gösterilen İstanbul’la ilgili şunları kaydetti:

“Sevgili İstanbullular, Perşembe (yarın) sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli, Anadolu Yakası’nda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Ani sel ve su baskınına karşı dikkatli ve önlemli olalım.”

Yerlikaya, paylaşımında İstanbul Valiliğinin internet sitesinde yer alan “Marmara’nın doğusunda kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat” formundaki duyuruya da link verdi.

İstanbul Valiliğinin duyurusunda, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün değerlendirmesine nazaran, yarın sabah birinci saatlerden itibaren Marmara’nın doğusunda görülecek gök gürültülü sağanak yağışların İstanbul ve Yalova etrafında kuvvetli (21-50 kg/m2), Anadolu Yakası, Kocaeli ve Sakarya etraflarında çok kuvvetli (51-75 kg/m2) ve yer yer şiddetli (75 kg/m2 ve üzeri) olması bekleniyor.”