İran’da ahlak polisinin gözaltına aldığı kızın vefatına yansılar büyüyor

İran’da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve 3 gün sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin mevti büyük reaksiyon yarattı. Politikler dahil çok sayıda kişi toplumsal medyada olayı protesto etti, Tahran’da düzenlenen şovda ise polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

İran’da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren genç kızın hayatını kaybetmesi ülkede büyük reaksiyona yol açtı.

Başkent Tahran’da “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan ve komaya giren 22 yaşındaki Mahsa Emini, 3 gün sonra dün hayatını yitirmişti. Tahran Polisi, karakola götürülen genç kızın burada apansız şuurunu kaybettiğini ve kalp rahatsızlığı yaşadığını belirtmişti.

İnsan hakları örgütleri ise Emini’nin polis tarafından darp edildiğini tez ediyor.

REİSİ’DEN SORUŞTURMA TALİMATI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, olayın soruşturulması talimatı verirken eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, hükümete seslenerek “İslam’ın ve devletin imajı daha fazla zedelenmemeli ve failler yargılanmalı” tabirlerini kullandı.

Sosyal medyada yansılar büyürken ülkede protesto şovları de düzenlendi. Emini’nin hayatını kaybettiği Tahran’daki hastane önünde düzenlenen şovda polisin protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği ve kimi şahısları gözaltına aldığı bildirildi.

Kürt olan Emini’nin bugün Saqqez kasabasında düzenlenen cenaze merasiminde de yüzlerce kişi hükümet ve dini başkanı Ayetullah Hamaney aksisi sloganlarla olayı protesto etti.