IMF’den Asya’ya borç uyarısı

IMF Asya ve Pasifik Departmanı Yöneticisi Srinivasan, çarşamba günü CNBC’e verdiği demeçte, “Asya’nın borç ölçüsüne ve toplam borç içindeki hissesine baktığınızda, sayılar borç fiyatının epeyce keskin bir biçimde artığına işaret ediyor” dedi.

Bölgedeki borçluluk oranının pandemi öncesi yüzde 25’ten yüzde 38’e yükseldiğinin altını çizen Srinivasan, risk altındaki ülkelerin Laos, Moğolistan, Maldivler ve Papua Yeni Gine’yi içerdiğini belirterek, Sri Lanka’nın aslında borç geri ödemelerinde temerrüde düştüğünü kaydetti.

Srinivasan “Asya’da yüksek borç sayılarıyla karşı karşıya olan birçok ülke var ve bu ülkelerden kimileri problemli bir borç bölgesinde bulunuyor. Bu, dikkat etmemiz gereken bir şey.” diye konuştu.

IMF GLOBAL BÜYÜMEDE YAVAŞLAMA ÖNGÖRÜYOR

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran;IMF, global büyümede geçen yılki yüzden 6.1’den bu yıl yüzde 3.2’ye keskin bir yavaşlama öngörüyor.. Fon hem Çin hem de Hindistan’da büyümenin etkileneceğini kestirim ediyor.

Asya’daki büyümenin 2022 ve 2023’te kıymetli ölçüde etkileneceğini ve sırasıyla yüzde 4.2 ve yüzde 4.5’e yavaşlayacağını söyleyen Srinivasan, “Bu yıl enflasyonun hayli büyük bir faktör olduğunu görüyoruz. Asya için enflasyon iddiamızı başta Asya’daki gelişmiş ekonomiler için geçerli olmak üzere daha geniş çaplı olacak biçimde yükselttik” dedi. Lakin bölgede “kriz görüp görmeyeceğimiz” konusunda bir iddiada bulunmadı.

Srinivasan “Büyüme sayılarındaki aşağı istikametli düzeltme, savaşının önemli olarak tesirini yansıtıyor. Savaş, enflasyonda değerli bir artışa yol açtı.” dedi.

Laos’ta enflasyon Haziran’da yüzde 23.6’ya ulaştı. Asya Kalkınma Bankası, Moğolistan’ın yıllık enflasyonunun 2022’de yüzde 12.4’e ulaşacağını varsayım ediyor. Maldivler yıllardır yüksek borçla gayret ediyor. Maldivler’in borç-GSYİH oranı son iki yılda düşmüş olsa da, GSYİH’nın yaklaşık yüzde 100’ünden hala daha yüksek olarak gerçekleşiyor.