Hakkari’deki kuzuların anneleriyle buluşma anı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kuzuların anneleriyle buluşma anı yürekleri ısıttı.

Çukurca köyünde çiftçilik yapan vatandaşlar, yaylaya gitmeden evvel son sefer koyunlarını köye getirerek kırpma ve süt sağmasının akabinde yavruyla buluşturdu.

Sürünün ortasına karışan binlerce kuzu, annelerini koku ve seslerinden seçmesinin akabinde güçlü yayla seyahati başladı.

“Geçimimizi hayvancılıkla karşılıyoruz”

4 bin küçükbaş hayvanı yaylaya yolcu edeceklerini söyleyen Feysel Örtaş isimli çiftçi, “Biz bugün koyun kırpıyoruz. Daha sonra berivanlarımızın burada süt sağmasının akabinde koyunları yavrularıyla buluşturup yaylaya yolcu edeceğiz. Bizim de geçimimiz hayvancılık üzerinedir. Bununla birlikte peynirimizi, yoğurdumuzu, sütümüzü ve et eserlerimizi karşılıyoruz.” dedi.

2 bin koyunla yayla seyahati

2 bin koyunu yayla seyahati öncesi sağdıklarını belirten Feride Örtaş da “Koyunlar kırkıldıktan sonra berivanlar olarak sağıyoruz. Yavrularıyla buluşmasının akabinde 4 bin koyun ve kuzuyu yaylaya götüreceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Yaylaya toplam 4 bin koyun ve kuzumuz gidecek”

Bölgede hayvancılığı arttıracaklarını belirten Hakkari Tüketiciler Birliği Derneği Lideri Perviz Geçirgen ise “3 ay boyunca hayvanlarımız yaylada kalacak. Çukurca köyü olarak hiçbir halde dışarıdan et ve süt eserleri almıyoruz. Kış mevsiminin akabinde artık koyunlarımızı yaylaya göndereceğiz. Yaylaya toplam 4 bin koyun ve kuzumuz gidecek. İnşallah bundan sonra da tüm Çukurca köyü olarak bölge hayvancılığına daha fazla katkı sağlayacağız.” halinde konuştu.