Global piyasalar olumlu seyrediyor

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri para siyasetine ait kelamla yönlendirmelerine devam ederken, artan resesyon telaşları karşısında hükümet tarafı da mümkün siyasetleri kamuoyuyla paylaşıyor.

Dün St. Louis Fed Lideri James Bullard, makroekonomik bilgilerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşmesi halinde temmuzda da güçlü bir faiz artışını destekleyeceğini söylerken, ABD iktisadını resesyona sokmadan enflasyonu aşağı çekebileceklerini düşündüklerini belirtti.

EYLÜL TOPLANTISINDA FED ARTIŞI SÜRDÜREBİLİR

Yarın Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı konuşma öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek toplantıda Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 40 düzeyinde bulunuyor.

Temmuz ayı sonrası atılacak adımların ABD iktisadının resesyona girip girmeyeceğine yönelik daha anlaşılır ipuçları vermesi beklenirken, Powell’ın bu haftaki konuşmalarında bu periyoda ait yönlendirmelerde bulunacağı iddia ediliyor.

Öte yandan, ABD hükümeti yükselen enflasyonla uğraşa dahil olmak isterken dün, ABD hazine Bakanı Janet Yellen, akaryakıttan alınan vergilerin süreksiz olarak kaldırılmasına yönelik teklifin değerlendirmeyi hak ettiğini lisana getirdi. Mevzuya ait soruları yanıtlayan ABD Lideri Joe Biden ise kararın hafta sonuna kadar çıkabileceğini belirtti.

Vergi indirimi olması halinde akaryakıt fiyatlarının galon başına yaklaşık 18 cent ucuzlayacağı varsayım edilirken, ABD’de olağan akaryakıtın galonu yaklaşık 4,98 dolardan, mazotun galonu ise ortalama 5,82 dolardan satılıyor.

Enflasyonla uğraştaki kararlılık ve ABD iktisadının resesyona girmeden bu periyodu atlatabileceğine yönelik beklentilerle hisse piyasalarında temkinli de olsa olumlu bir seyir izlenirken, Fed yetkililerinin bugün yapacağı açıklamalar da yatırımcıların odağında bulunuyor.

NEW YORK BORSASI KAPALIYDI

Dün, New York borsasında tatil nedeniyle süreç gerçekleşmezken, endeks vadeli süreç kontratları yüzde 1’in üzerinde yükselişle süreç görüyor.

Avrupa’da dün, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları gündemin odağında yer alırken, Lagarde, ECB yetkililerinin temmuz ve eylül toplantılarında faiz artırma niyetinde olduklarını söyledi.

Lagarde, temmuzda 25 baz puanlık faiz artışı yapabileceklerini belirtirken, tahvil faizlerine müdahale etmek için geliştirilen araca yönelik ısrarlı sorulara rağmen bu bahiste açıklama yapmak için şimdi erken olduğunu lisana getirdi.

ECB Baş ekonomisti Philip Lane ise Avro Bölgesi’nde negatif faizlerin artık uygun olmadığını kaydederken, siyaset faizindeki artışın iktisadın bütün ünitelerindeki risk primini yükselteceğini aktardı.

Dün, Avrupa borsaları bu gelişmelerle olumlu bir seyir izlerken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,06, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 1,50, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,64 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,99 bedel kazandı. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

ABD İKTİSADININ YUMUŞAK BİR İNİŞ YAPABİLECEK

Asya hisse piyasaları dünkü karışık seyrin akabinde ABD iktisadının yumuşak bir iniş yapabileceğine yönelik artan optimistlikle müspet bir seyir izliyor.

ABD’nin Çin’e uygulanan tarifelerin bir kısmını kaldırabileceğine yönelik haber akışı bölgede risk iştahını olumlu etkilese de, Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında tedbirlerin şimdi büsbütün kalkmamış olması piyasaları baskılamaya devam ediyor.

ABD Lideri Biden’ın yakın vakitte Çinli meslektaşını araması beklenirken, görüşme sonrası ABD’nin Çin mallarına uygulanan kimi tarifeleri kaldıracağı ya da azaltacağı iddia ediliyor.

Dolar/yen paritesi 135,1’le son 24 yılın doruğunda süreç görmeye devam ederken, ihracatçı Japon şirketlerin kurun düzeyinden yakaladıkları avantajla daha rekabetçi olacakları beklentisi, Japon hisse piyasalarını destekliyor.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,4 bedel kazanırken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 geriledi.

YURT İÇİNDE SON DURUM

Yurt içinde, dün dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,23 artışla 2.539,20 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün yatay bir seyirle 17,3337’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,3270 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde data gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Fed ve ECB yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yanı sıra, Avro Bölgesi’nde ödemeler istikrarı ile ABD’de ikinci el konut satışları ve Chicago Fed ulusal faaliyet endeksi datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.520 ve 2.500 düzeylerinin dayanak, 2.560 puanın direnç pozisyonunda olduğunu söyledi.