FARC’ın başkanlarından Gentil Duarte, Venezuela’da öldürüldü

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, Cartagena kentinde yaptığı açıklamada, gerçek ismi Miguel Botache Santanilla olan FARC‘ın simge isimlerinden Duarte‘nin, Venezuela‘da bir çatışmada öldürüldüğünü doğruladı.

Duarte’nin en çok arananlar listesinde olduğunu vurgulayan Molano, “Aldığımız istihbarat bilgileri, Gentil Duarte’nin Venezuela’nın Zulia eyaletinde, çatışmada öldüğünü ortaya koyuyor” dedi.

Mahallî basında çıkan habere nazaran Duarte, uyuşturucu kaçakçısı kümelerle girdiği çatışmada hayatını kaybetti.

Kasım 2016’da hükümet ile barış muahedesi imzalayan FARC’ın eski kumandanlarından Duarte, 29 Ağustos 2019’da yine silahlı uğraşa dönülmesi davetine katılmıştı.

Hükümetle varılan barış sürecini onaylamayan Duarte, 15 Aralık 2016’da periyodun FARC yönetimce ihraç edilmişti.

Duarte, Havana’da devam barış görüşmelerinde ise müzakere masasında yer almıştı. Görüşmelerden birinci çekilen FARC kumandanlarından olan Duarte, FARC’ı bloklar halinde tekrar organize ederek tek çatı altında toplamak istemişti. FARC’ın öteki sembol ismi de Venezuela’da öldürülmüştü

FARC’ın değerli isimlerinden asıl ismi Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan 53 yaşındaki Santrich, 17 Mayıs 2021’de Kolombiya ordusunun komandoları tarafından düzenlenen bir pusuda hayatını kaybetmişti.

Kolombiya’da Kasım 2016’da hükümet ile barış muahedesi imzalayan FARC’ın eski kumandanlarından Santrich, 29 Ağustos 2019’da tekrar silahlı uğraşa dönülmesi daveti yapmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu