Euro güçleniyor, dolar zayıflıyor

Piyasalarda güçlü dolar, zayıf Euro teması değişti. Yarınki ECB faiz toplantısı öncesi Euro kayıplar azaltıyor, dolar zayıflıyor. Dolar endeksi düşüş eğilimini sürdürerek 106,5’e gerilerken, Euro, ABD doları karşısında son 2 haftanın en yüksek düzeyi olan 1,02729’u gördü. 

Yükseliş eğilimini sürdüren dolar/TL ise bu sabah 17.60’ın üzerini test ederek, yılın doruğunu bir defa daha yeniledi. Euro/TL 18.06 düzeylerine kadar yükseldi.

Küresel piyasalarda ABD’de devam eden bilanço devrinde şirket karlılıklarının beklentileri geride bırakmasıyla olumlu bir seyir izleniyor.

Bir müddettir varlık fiyatları üzerinde tesirli olan global resesyon ve enflasyon telaşları yerini açıklanan bilançolar nedeniyle pay ve bölüm bazlı değerlendirmelere bıraktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuzda 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ait beklentilerin devam etmesi piyasalardaki kelam konusu müspet seyri destekliyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in temmuzda yüzde 65 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, Eylül toplantısında bankanın yüzde 50 ihtimalle 75 baz puan ve yüzde 33 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Avrupa’da, dün açıklanan bilgilere nazaran Euro Bölgesi’nde haziranda yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın tesiriyle yüzde 8,6’ya ulaşarak rekor kırarken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarınki toplantısında 50 baz puan faiz artıracağına ait beklentiler güçlendi.