Eski ABD Büyükelçisi Jeffrey, ’15 Temmuz ile 11 Eylül’e birebir biçimde bakılmalı’

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü merasimine katılan Jeffrey, merasimden sonra değerlendirmelerde bulundu.

FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu ve bu örgütün bu halde anılması gerektiğini söz eden Jeffrey, 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ait, “Bu bir terör örgütünün NATO müttefiki olan demokratik bir devlete yönelik bir akınıdır. El Kural terör örgütünün 11 Eylül’de bize saldırısı olsun, 15 Temmuz 2016’da Fetullah Gülen terör örgütünün Türkiye’ye yönelik saldırısı olsun, bunlara birebir formda bakılmalı. Bunlar yalnızca demokrasiye yönelik hücum değil tıpkı vakitte ittifak dayanışmamıza da bir ataktır ve bunun bir daha olmaması için gereken her şeyi yapmalıyız.” dedi.

Amerikan idaresindeki birtakım isimlerin 15 Temmuz darbe teşebbüsüne geç karşılık verdiği ve kimilerinin ise yanlış nitelendirdiğini belirten Jeffrey, “Bu bahiste daha düzgün olabilirdik.” dedi.

Yönetimin darbe teşebbüsü sırasında bilgileri teyit etme konusunda gecikmiş olabileceğini tabir eden Jeffrey, iki ülke ortasındaki ilgilerin berbat olmasının da idarenin geç karşılık vermesindeki bir faktör olabileceğini savundu.

ABD İLE SURİYE İDARESİ TIPKI ALANDA FAALİYET GÖSTEREMEZ

ABD’nin SDG ismini kullanan YPG/PKK’ya verdiği dayanakla ilgili bir soruya cevap veren Jeffrey, ABD’nin YPG’nin değerli bir bileşeni olan SDG örgütüne takviye verdiğini belirterek, YPG ve PKK’nın Türkiye’ye tehdit teşkil ettiğinin farkında olduğunu lisana getirdi.

YPG/PKK’nın Suriye idaresi ile iş birliği mutabakatı yaptığına dair haberler üzerine bir soruya Jeffrey, “Bu çok fazla köpürtülüyor. SDG ile Suriye yönetimi arasında kıymetli bir sürtüşme var. Rusya ile SDG ortasında kıymetli bir iş birliği var.” dedi.

Eski IŞİD ile Çaba Özel Temsilcisi, Suriye yönetimi ile YPG/PKK ortasında muhtemel bir mutabakat konusunda ABD’nin dert duyup duymaması gerektiği tarafında bir soruya şu karşılığı verdi:

“ABD’nin durumu sanıyorum ki hala birebir. Bizim kuvvetlerimiz Suriye idaresinin faaliyet gösterdiği alanlarda faaliyet gösteremez. Onlarda inançlı ayrışma konusuna girmeyeceğiz. Daha evvel onlarla birkaç sefer karşı karşıya kaldık ve bunlar daima Suriye yönetimi güçleri için berbat bitti. Onlarla tıpkı alanda faaliyet göstermeyeceğiz ve bunu herkesin bildiğini düşünüyorum. Münasebetiyle bu mevzuda bir telaşım yok.”