En Çok Satılan Telefonlar Belli Oldu: Bir Asgari Ücretli Bu Telefonlar İçin Kaç Ay Çalışıyor?

Nisan ayına girerek ilk çeyreğinin neredeyse sonuna geldiğimiz 2023 yılı itibariyle akıllı telefon pazarındaki rekabet gittikçe kızıştı. Neredeyse her gün yeni bir cihazın sergilendiği pazar için yapılan son araştırma Counterpoint Research firmasından geldi. Ünlü araştırma grubu 2023 senesinde şu ana kadar en çok satılan akıllı telefonların bir listesini yayınladı. Listedeki cihazların Avrupa ve Türkiye fiyatlandırmasındaki uçurum farklar ve ülkemizde asgari ücretle çalışan bir kişinin söz konusu telefonlardan birini almak için çalışması gereken süre miktarları ise oldukça dikkat çekti.

Samsung, S23 serisi ile zirveye oturdu.

Araştırmalara göre, geçtiğimiz aylarda piyasadaki pazar payını yeni tanıttığı S23 serisi ile arttıran Samsung, şu anda lider konumda. Şirketin payını %21.1 oranına çıkarıp, Amerikan teknoloji devi Apple’ı sollamasını sağlayan seri, çıktığı ilk günden itibaren birçok ülkede peynir ekmek gibi sattı.

Asgari ücretin 3 katından fazla!

Yüksek satış rakamlarına rağmen cihazların geçen seneye göre oldukça yüksek fiyatları dikkat çekti. Bu yıl en çok satın alınan telefon Galaxy S23 Türkiye’de 3 aylık asgari ücretten biraz fazla bir fiyata, 26 bin liraya alıcı buldu.

Apple, Xiaomi ve Oppo liderlik takibini sürdürdü.

Lider Samsung’un ardından gelen Apple ise son olarak tanıttığı iPhone 14 serisi ile beraber %20.2’lik bir pazar payına sahip oldu. Cupertino merkezli teknoloji şirketini ise Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çin’in önde gelen üreticileri takip etti.

iPhone 14 Pro için 5 ay çalışmak gerekiyor.

2022 Eylül ayında satışa sunulan iPhone 14 Pro da rakibi S23 Ultra gibi fiyatıyla dudak uçuklattı. Ülkemizde vergilerle beraber tam tamına 49 bin TL’lik fiyat etiketine sahip telefon için asgari ücretli bir vatandaşın 5 ay çalışması gerekt

Türkiye ve Avrupa’daki fiyatlar arasındaki farklar göze çarptı.

Ülkemizde asgari ücret ile üst düzey bir akıllı telefon satın almanın ne kadar zor olduğundan bahsettik. Peki Avrupa’da durum nasıl? Bu yılın en çok talep gören Galaxy S23, Avrupada 859 dolar karşılığında sahip olunabiliyor. Bu da kıtada düşük ücretle çalışan bir bireyin sadece bir ay çalışarak söz konusu ürünü alabileceği anlamına geliyor. 

Ülkemizdeki kur farkı ve diğer ülkelerde üretilen teknolojik cihazlara koyulan vergilendirmeler Avrupa ile Türkiye’deki fiyat uçurumunun ana sebepleri olarak görülüyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşüyorsunuz? Sizce bahsedilen akıllı telefonlar için bu paralar ödenmeli mi? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir