Emekliler Haftası’nda, ay sonunu getiremeyen 13.7 milyon emekliye artırım değil düş kırıklığı

Türk-İş’in açıkladığı 6 bin 391 TL’lik açlık sonunun yarısının altında, 2 bin 500 TL maaş alan milyonlarca emeklinin umutla beklediği artırım kararı “düş kırıklığı” yarattı. 3600 ek gösterge, öğrenci affı üzere düzenlemeler içeren torba teklif dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Emekliler Haftası’na denk gelen toplantıya, “en düşük emekli maaşı” tenkitleri damga vurdu. 

İLK TEKLİF 3 BİN TL

İktidar, mevcutta 2 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşını 3 bin TL’ye yükseltmek istedi. Muhalefetin örneklerle ortaya koyduğu tenkitlere rağmen en düşük emekli maaşı fakat 3 bin 500 TL’ye yükseltildi. Milyonlarca emeklinin geçim umudunu yıkan bu kararın alındığı gün, emekli milletvekili maaşının 27 bin TL’ye çıkarılması dikkat çekti. Teklifin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, unsurun “ibretlik”, emekli maaşının da yetersiz olduğunu vurguladı. 

LOKANTA HESABI

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da “vicdansızlık” olarak tanımladığı düzenlemeyi, “Bir kira olmuş 4 bin lira, 5 bin lira; faturalar geliyor 2 bin lira, 3 bin lira” kelamlarıyla eleştirdi,  Paylan, 13 milyon üzerinde emeklinin hepsinin gözünün üzerlerinde olduğunu kaydederek “2 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşını Saray’dan gelen düzenleme 3 bin lira yapmayı öneriyor, 500 lira vermeyi öneriyor en düşük emekli maaşına. Şurada dört kişi yemeğe gitsek 500 lira hesap gelir. 500 lira artırım diye, müjde veriyorsunuz” diye konuştu.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba da artırımın emekli için bir manası olmadığını belirterek “Günlük 17 TL sadaka veriliyor. Sadaka, bayram fitresi bile değil. Resmi bilgilere nazaran enflasyon yüzde 73.5’e ulaşmış, ENAG’a nazaran yüzde 160 düzeyinde. 500 TL’nin hiçbir manası yok” dedi. Ağbaba, son bir yılda ekmeğe yüzde 101, yumurtaya yüzde 125, makarnaya yüzde 163, peynire yüzde 188 artırım geldiğini anımsatarak “Emekliye verilen 1100 TL bayram ikramiyesini artırmak aklınıza gelmedi mi? Keşke biraz artırım verseydiniz, onlar da torununa, çoluğuna çocuğuna biraz harçlık verebilmiş olsalardı” sözlerini kullandı. GÜZEL Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, emeklilere yapılan artırımın “utanç verici” olduğunu söyledi. 

“ASGARİYE ENDEKSLENSİN”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da 20 bin 818 lira olarak açıklanan yoksulluk hududunu anımsatarak “Emeklileri yeniden açlığa mahkûm ediyorsunuz. Ekmek 5 liralara çıktı” diye konuştu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise en düşük emekli maaşının taban fiyata endekslenmesini önerdi.