Diyarbakır’da etraf dostu okul kendi gücünü üretecek

Vali Gökhan Aydıner Mesleksel ve Teknik Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojileri alanı öğretmenleri ve öğrencileri tarafından heyetimi yapılan sistemin bakımını da tekrar öğrenciler gerçekleştirecek.

Sistemin faaliyete geçmesiyle yıllık ortalama güç tüketimi 44 bin 165 kwh olan okulun ortalama 48 bin 180 kwh güç üretmesi bekleniyor.

Okulda güneş gücü sisteminin kurulmasıyla ilgili yürütülen çalışmaları inceleyen Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Akbaş, gazetecilere, kent genelinde altyapısı uygun olan tüm okullara güneş gücü santrallerinin meslek liseleri tarafından kurulacağını, periyodik bakımlarının da yeniden meslek liselerince yapılacağını söyledi.

Yıllardır endüstride eksikliği lisana getirilen nitelikli orta eleman meselesinin da bu projeyle tahlile kavuşacağını belirten Akbaş, “Vali Gökhan Aydıner Mesleksel ve Teknik Lisesi elektrik-elektronik alanı öğretmenleri ve öğrencileri tarafından heyetimi gerçekleştirilen ‘güneş gücü santrali’ global güç kriziyle birlikte artan güç gereksiniminin karşılanmasında yönelinen alanlardan biri. Kentimizde önümüzdeki yıllarda bu alanda nitelikli orta elemana muhtaçlık duyulacaktır. Burada uygulayarak öğrenen öğrencilerimiz kelam konusu muhtaçlığın karşılanmasında değerli bir rol üstlenecektir.” sözlerini kullandı.

Akbaş, Bakanlık olarak en temel gayelerinin da bu olduğunu lisana getirerek, meslek liseleri olarak gereksinim duyulan her alanda nitelikli işçi yetiştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Bu çalışmalarla en büyük çıkarın bu okullardan mezun olan öğrencilerin alanlarında uzman birer işçi olarak iş hayatına erken bir halde başlaması olacağını anlatan Akbaş, projede yer alan öğrencilerin tıpkı vakitte fiyat de kazandığını kaydetti.

Akbaş, kazanma ve kazandırma asıllı olan çalışmanın hem tabiata hem ülke iktisadına hem de iş gücü piyasasına kazanım sağlayacağını belirtti.

Projede yer alan Vali Gökhan Aydıner Mesleksel ve Teknik Lisesi öğrencilerinden Şevval Dağtaş, öğrendikleri bilgileri uygulamaya geçirmenin kendileri için çok değerli olduğunu belirterek, öğrenirken de bir yandan para kazandıklarını söyledi.

KAYNAK: AA