Depremzedelere bağış toplamak için Londra’dan Cambridge’e yürüyüş başlattılar

İngiltere’de bir grup gönüllü, Türkiye, Suriye ve Lübnan’daki depremzedelere bağış toplamak amacıyla başkent Londra’dan Cambridge’e yaklaşık 24 saat sürecek 80 kilometrelik yürüyüş başlattı.

Türkiye, Suriye ve Lübnan’da depremlerden etkilenenlere ramazan kolisi sağlamak üzere bağış toplama kampanyası başlatan 5 kişiden oluşan gönüllü grubu, başkentten Cambridge’e doğru yürüyüşe geçti.

Gönüllüler, 24 saat sürecek 80 kilometrelik “Walk 4 Hope (Ümit için Yürü)” adlı yürüyüş boyunca deprem bölgesine ramazan kolisi ulaştıracak uluslararası insani yardım kuruluşu Human Relief Foundation (HRF) adına bağış toplayacak.

“Depremin ardından hemen Türkiye’ye kardeşlerimizin yanına gittik”

HRF’nin halkla ilişkiler sorumlusu Faisal Uddin, yürüyüş öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremden yaklaşık bir buçuk hafta sonra Türkiye’ye gittiğini ve yıkıma bizzat şahit olduğunu söyledi.

Depremin yol açtığı tahribatın kendisini ve beraberindeki ekibi derinden etkilediğini belirten Uddin, şu ifadeleri kullandı:

“Neler yapabileceğimizi görmek için bekleyemezdik ve bu yüzden biz de hemen Türkiye’ye gittik. Yaklaşık bir hafta içinde çok fazla bağış toplamayı başardık. Sanırım bir buçuk hafta içinde yaklaşık 40 bin sterline ulaştık. Hızla oraya kardeşlerimizin yanına gittik.”

Uddin, depremin meydana geldiği bölgede halkın çok kısa sürede büyük kayıplar yaşadığını kaydederek, bunun kendilerini derinden üzdüğünü dile getirdi.

Faisal Uddin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ümmet olarak acıyı hissettik, bir şeyler yapmak istediğimizi hissettik ve bu yüzden daha önce yaptığımız şeyi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Buradan East London Camisi’nden Cambridge’e kadar Türkiye, Suriye ve Lübnan’daki kardeşlerimiz için yürüyoruz. Bunu yapmamızın nedeni, onlara ramazanda gıda sağlamak için yeterli parayı toplayabilmek.”

“Birkaç güzergahta yürüyüşten haberdar olan topluluklar bizi karşılayacak”

Yürüyüşe katılan gönüllülerden 58 yaşındaki Erdener Uysal da depremzedelere bağış toplamak amacıyla yola çıkan grubun, 2’si destek ekibi olmak üzere 7 kişiden oluştuğunu kaydetti.

Gönüllü grubunun tek Türk üyesi Uysal, “Yolda birkaç güzergahta bu organizasyondan haberdar olan topluluklar bizi karşılayacak. Yürüyüşümüz tamamlandığında Türkiye, Suriye ve Lübnan’da çadır kamplarda yaşayan kardeşlerimize ramazan kumanyası sağlamaya çalışacağız. Hedefimiz 25-30 bin sterlin civarında yardım toplayarak onlara ulaştırmak.” şeklinde konuştu.

“Sadece para toplamak için değil, kendimizi sınamak için de iyi bir yol”

Abdal Ahmed, depremden etkilenenlere yardım amacıyla yürüyüşü düzenlediklerini belirterek, “Bunun sadece Türkiye, Lübnan ve Suriye’dekilere yardım amacıyla para toplamak için değil, aynı zamanda kendimizi de sınamak için iyi bir yol olacağını düşünüyoruz.” dedi.

HRF’nin, dünyanın dört bir yanında yardım organizasyonları düzenlediğine dikkati çeken Ahmed, “Yaptıkları işleri görmek için şahsen onlarla Bangladeş ve Gana’ya gittim. Türkiye, Suriye ve Lübnan’dakilere yardım etmek amacıyla bu etkinliği yapmaya karar verdikleri için de çok mutluyum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir