Daily Mail: Kraliçe, birçok Kraliyet üyesini son kez göremeden öldü

İngiltere, ülke tarihinin en uzun müddet tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatının şokunu yaşıyor. Kraliçe’nin vefat anında yanında artık Kral olan oğlu Charles ve kızı Anne’ın olduğu belirtildi. İngiliz basınına konuşan kaynaklar, apar topar İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ne giden birçok aile üyesinin Kraliçe’yi ölmeden son kez göremediğini aktardı.

70 yıl boyunca tahtta kalan ve İngiltere tarihinin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe 2. Elizabeth, dün 96 yaşında hayatını kaybetti.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Kraliçe’nin vefatıyla ilgili detayları aktardığı haberde, vefat anında 2. Elizabeth’in yanında artık Kral olan oğlu Charles ve kızı Prenses Anne’ın olduğunu yazdı. Tabiplerin Kraliçe’nin sıhhat durumunun kritik olduğunu ve müşahade altına alındığını açıklamasının akabinde, Kraliçe’nin dört çocuğu, torunları Prens William ve Prens Harry ile birçok Kraliyet Ailesi üyesi apar topar İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ne gitmişti.

Daily Mail’in haberine nazaran birtakım aile üyeleri kaleye vardığında hekimler, Kraliçe’nin yalnızca birkaç saat ömrü kaldığını bildirdi. Gazeteye konuşan kaynaklar, birçok aile üyesinin Kraliçe’yi ölmeden son sefer göremediğini, lakin halihazırda İskoçya’da olan Charles ve Prenses Anne’ın öldüğü sırada annelerinin yatağı yanında olduğunu belirtti.

Kraliçe’nin hayatını kaybettiği İskoçya’daki Balmoral Kalesi.

MEGHAN MARKLE GİTMEDİ

Kaynaklara nazaran, Kraliçe’nin oğulları Prens Andrew, Prens Edward ve torunu Prens William, dün haberi alır almaz özel uçakla İskoçya’ya gitti fakat Kraliçe öldükten sonra Balmoral Kalesi’ne ulaştı. Prens Harry’nin de Kraliçe öldükten çabucak sonra Balmoral’a ulaşabildiği kaydedildi. Öte yandan Kraliyet’e yönelik ırkçılık suçlamalarıyla büyük tartışma yaratan Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın İskoçya’ya gitmediği ortaya çıktı.

Abisi Prens William’la ortası açık olan Prens Harry’nin de kalede bir mühlet kaldıktan sonra erken ayrıldığı bildirildi.

Prens Harry’nin Balmoral’e Kraliçe’nin vefatından çabucak sonra vardığı bildirildi.

Kraliyet çalışanlarından biri, saray vazifelilerinin mevt haberiyle gözyaşlarına boğulduğunu söyleyerek “Bugüne kendimizi ne kadar hazırlasak da haber bizi derinden etkiledi. O yeri doldurulamaz biriydi. Gülümsemesini bir daha göremeyecek olduğuma inanamıyorum” dedi.

İNGİLTERE’DE 3. CHARLES DEVRİ BAŞLADI

Kraliçenin vefatıyla otomatikman Kral olan 3. Charles’ın bugün halka hitap etmesi bekleniyor. Oğlu Prens William da tahtın bir numaralı varisi olarak bundan bu türlü babasının yerini alacak.

Kraliçe’nin naaşının en az iki gün daha Balmoral Kalesi’nde kaldıktan sonra cenaze merasimleri için Londra’ya taşınması bekleniyor.