CIA Yöneticisi: Rusya, Ukrayna’da 15 bin asker kayıp verdi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Yöneticisi William Burns, Rusya’nın Ukrayna savaşında 15 bin asker kayıp verdiğini, Ukrayna ordusunun kayıplarının da buna yakın olduğunu söyledi.

CIA Yöneticisi Burns, Colorado’da düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda konuştu

Burns, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendi kendini Rusya’yı yine büyük bir güç haline getireceği konusunda ikna ettiğini ve bunun da lakin Ukrayna’yı denetim etmekle mümkün olabileceğini düşündüğünü ileri sürdü.

Ekim 2021’den itibaren epeyce rahatsız edici birtakım istihbaratlar almaya başladığını tabir eden Burns, ABD’nin bu bahisteki tasasını, Rusya’nın yoluna devam etmesi durumunda ağır sonuçları olacağını bildirmek üzere ABD Lideri Joe Biden’ın kendisini Moskova’ya gönderdiğini söyledi.

Burns, “Ülkeye döndüğümde Başkan’a ilettiğim izlenim, Putin’in bu işgali başlatmak için şimdi geri dönüşü olmayan bir karar vermediğiydi. Ancak açıkça o istikamete hakikat ilerliyordu. Öbür izlenimime nazaran, stratejik olarak Ukrayna’yı ve Ukrayna’nın tercihlerini denetimi altına alma yeteneği için pencerenin kapanmakta olduğuna ikna olmuştu” diye konuştu.

Putin’in sıhhati ve akli istikrarının yerinde bir kişi olarak tanımlayıp tanımlamayacağına yönelik bir soruya karşılık veren Burns, Rus önderin gereğince sıhhat olduğunu ve şahsına has bir bakış açısı olduğunu söz etti.

“15 BİN CİVARINDA MEYYİT, ÜÇ KATI KADAR DA YARALI”

Burns, savaşın gidişatına ve Rusya’nın kayıplarına ait bir soruya ise şu karşılığı verdi:

“Kayıplar konusunda net bir sayı yoktur ekseriyetle aralıklar vardır. ABD istihbarat topluluğunun en son varsayımları 15 bin civarında meyyit ve muhtemelen bunun üç katı kadar da yaralı olduğu istikametinde. Hasebiyle hayli değerli kayıplar. Ukraynalılar da çok kayıp verdi. Muhtemelen bundan biraz daha az.”

Rus ordusunun savaşın birinci kademesindeki başarısızlıklardan sonra savaşa tekrar adapte olduğunu ve operasyonel amaçlarını tekrar düzenlediklerini hatırlatan CIA yöneticisi, Rusya’nın daha rahat bulduğu bir savaş taktiği olarak uzun menzilli füze ve topçu atışlarına döndüğünü ve bunun 1994-1995’te Birinci Çeçen Savaşı’na benzettiğini söyledi.

Burns, tıpkı Çeçenistan’da olduğu üzere Ukrayna’nın doğusundaki köylerin de Ruslar tarafından yerle bir edildiğini fakat Rusların Çeçenistan’a göre Ukrayna’da daha yavaş bir ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Putin’in ABD ve Avrupa’nın dikkatini öbür bir formda dağıtabileceğini, Ukrayna ve Avrupa’yı yıpratabileceğini düşündüğünü söz eden Burns, Rus önderin yanıldığını, ABD ve öbür ülkelerin Ukrayna’ya silah takviyesi verdiği sürece Ukraynalıların savaşa devam edeceğini, NATO’nun daha da güçlendiğini, artık de Rusya’nın komşuları olan Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılacağını kıymetlendirdi.

“ÇİN TAYVAN İÇİN RUSYA’NIN UKRAYNA SAVAŞINI İZLİYOR”

Çin’in Tayvan’a yönelik muhtemel bir askeri müdahalesini de kıymetlendiren Burns, ordusunun Tayvan’a müdahale edebilecek kapasitede olduğunu gördüğü takdirde Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in adım atmaya karar vereceğini ve bunun önümüzdeki yıllar içinde olabileceğini söyledi.

Burns, Çin idaresinin Rus ordusunun Ukrayna’daki operasyonu izlediğini belirtirken Çin’in Tayvan’a müdahale etmek ve sık ormanlıkları denetim altına almak için adaya çok büyük askeri güç yığması gereceğine işaret etti.

CIA Yöneticisi, Çin iktisadının dünya ekonomileri ile daha entegre bir iktisat olduğuna dikkati çekerek Pekin’in yaptırımlara karşı Rusya’dan daha fazla hazırlık yapması gerekeceğini lisana getirdi ve Lider Şi’nin bu husustaki kararlılığının azımsanmaması gerektiğini tabir etti.

“İRAN NÜKLEER SİLAHLAŞTIRMA FAALİYETİNİ BAŞLATMADI”

İran üzerine değerlendirmelerde de bulunan Burns, Tahran’ın nükleer silah için gerekli maddeyi elde etme mühletinin bir yıldan haftalarla ölçülebilecek bir mühlete gerilediğini kaydetti. Burns, şöyle devam etti:

“Tabii burada ikinci boyut, İranlıların bir silah, nükleer aygıt inşa etme gayretlerine tekrar başlamalarının ne kadar süreceğidir. Bizim en düzgün istihbarat değerlendirmemize nazaran, İranlıların 2004 yılına kadar devam ettirdikleri silahlaştırma uğraşlarını askıya aldılar ve tekrar başlatmadılar. Yani bu açıkça CIA’de ve ABD istihbarat topluluğunda çok, çok keskin bir halde odaklandığımız bir şey.”